badanie wzroku u okulisty

Czy warto korzystać z usług prywatnych gabinetów laryngologicznych i okulistycznych?

Coraz więcej osób ma problemy ze słuchem i wzrokiem. Jest to spowodowane rozwojem cywilizacyjnym. Urządzenia, z których obecnie się korzysta są głośne i emitują szkodliwe światła. Sytuacji nie poprawia fakt, że spędza się przy nich większość dnia. Zarówno w pracy jak i w domu istnieje konieczność korzystania ze szkodliwych ekranów. Zmiany te maja swoje konsekwencje również w formie zaburzeń snu, gdyż taki rodzaj światła nie pozwala zasnąć.

Laryngolog o specjalizacji otolaryngologicznej

Wizyta u laryngologaLaryngolog jest to lekarz specjalistyczny. Otolaryngologia, bo tak brzmi pełna nazwa tej dziedziny, zajmuje się chorobami uszu, krtani i gardła. W wyniku rozwoju technologicznego powszechne stały się choroby związane ze słuchem. Nadmierna higiena czy też głośne słuchanie muzyki, może przyczynić się do powstania chorób uszu. Jeśli odczuwa się ból, zawroty głowy, pogorszenie słuchu należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Lekarz taki może zlecić badania i dobrze zdiagnozować chorobę. Do badań wykonywanych przez laryngologa należą:

 • badanie zewnętrzne,
 • otoskopia,
 • rynoskopia,
 • laryngoskopia,
 • badanie akumetryczne,
 • badanie otoneurologiczne,
 • badanie czynności nerwu twarzowego

Gabinety laryngologiczne znajdują się w każdym mieście, również w Bydgoszczy. Jednak nie zawsze można dostać się do nich za darmo. Do takiej poradni potrzebne jest odpowiednie skierowanie, następnie należy poczekać na wolny termin. Data ta może być bardzo odległa. Dlatego wielu pacjentów decyduje się na wizytę w prywatnym gabinecie lekarskim.

Laryngolog dziecięcy przyjmuje prywatnie

Laryngolog wykonujący badanieSzczególnym rodzajem pacjentów są dzieci. Lekarz wykonujący taką formę usługi musi mieć odpowiednie podejście do małych pacjentów. Dzieci to grupa osób, która najczęściej jest narażona na infekcje nie tylko ucha. Najlepiej gdy wybrany specjalista jest także pediatrą. Dzięki temu można mieć gwarancję odpowiedniej wiedzy i podejścia do małego pacjenta. Larze dziecięcy swoje gabinety także posiadają w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych. Jednak możliwość częstych infekcji powoduje, że z dzieckiem większość rodziców wybiera się do prywatnego lekarza specjalisty. Leczenie w tak młodym wieku jest niezwykle ważne, gdyż niewyleczenie choroby może skutkować późniejszymi problemami zdrowotnymi. Młodzi pacjenci najczęściej zgłaszają się z problemami zapalenia ucha lub krtani. Częste infekcje gardła mogą skutkować koniecznością usunięcia migdałków. Na taki zabieg warto jednak zdecydować się w późniejszym wieku dziecka. Gdyż w początkowym okresie spełniają one bardzo ważną funkcję ochronną. Decyzje o ich wycinaniu należy skonsultować z lekarzem specjalistom. Najlepiej zaczerpnąć porady u kilku specjalistów. W wyniku tych zmian coraz więcej osób decyduję się na konsultacje zdrowotne ze specjalistą. Na darmową wizytę trzeba jednak długo czekać. Dlatego duża część pacjentów decyduje się na prywatne wizyty lekarskie.

Okulista dziecięcy w prywatnej praktyce

Badanie w poradni okulistycznejOkulista jest to specjalistyczny lekarz, który zajmuje się problemami ze wzorkiem, a także wszelkim wadami oczu. Ta medyczna dziedzina rozwija się już od dawna. Jednak współczesny tryb życia sprawił, że jest to dość popularny lekarz. Wady wzorku występują coraz częściej. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Do głównych należy oczywiści sprzęt elektroniczny. Emitowane przez niego światło bardzo szkodliwie wpływa na wzrok. Sytuacji nie poprawia fakt, że większość pomieszczeń jest klimatyzowanych przez co powietrze w nich jest suche i podrażnia wrażliwe oko. Poradnia okulistyczna to gabinet przy szpitalny, w którym swoje usługi świadczą tacy lekarze. Do badań wykonywanych w tych miejscach należą:

  • badanie ostrości wzroku,
  • badanie dna oka,
  • badanie pola widzenia,
  • ultrasonograf oka,
  • pomiar ciśnienia,

Do takiego lekarza należy zwrócić się zawsze gdy odczuwa się pogorszenie pola widzenia lub częste bóle głowy. Niektóre badania warto wykonywać regularnie. Gdyż wczesne wykrycie wady może pomóc w jej eliminacji. W tym wypadku można także znaleźć okulistów dziecięcych, którzy pomogą we wczesnej korekcji wzroku.


Źródła informacji związanych z tematem:

 • Matyniak.pl – strona internetowa otolaryngologa z Bydgoszczy
 • Salonvision.pl – witryna internetowa bydgoskiego okulisty dziecięcego
 • Abczdrowie.pl – portal internetowy poświęcony medycynie i zdrowiu

Podsumowanie

Lekarze specjalistyczni są bardzo oblegani. Kolejki do nich są większe niż do lekarzy pierwszego kontaktu. Jednak tylko oni mogą wykonać kompleksowe badania, pomagające zdiagnozować prawdziwą przyczynę dolegliwości. Większość pacjentów zniechęcona długim czasem oczekiwania na wizytę decyduje się jednak na prywatną usługę lekarską.