Ogrodzenie panelowe

Metody ogrodzenia ogrodu przydomowego

Najpopularniejszą formą ogrodzenia są siatki. Jednak z racji swojej niskiej atrakcyjności producenci zaczęli produkować coraz bardziej wymyśle ogrodzenia, mające rozmaite kształt i wykorzystujące przeróżne materiały.

Nowoczesne ogrodzenia gabionowe

Ogrodzenie gabionoweOgrodzenia nowoczesne, najlepiej komponują się na tle nowoczesnej architektury budynku. Wykorzystuje się w nich najczęściej trzy materiały stal, drewno lub kamień. Charakteryzują się one prostą oraz nieskomplikowaną budową. W panelach kształtowniki lub deski najczęściej ułożone są pionowo lub poziomu, a między nimi centralnie ułożony jest element zdobienia. Niekiedy ozdobę stanowi samo ułożenie prętów lub desek. Niektórzy decydują się na ogrodzenia panelowo-sztachetowe, będące całkowicie zakryte. Wyglądem przypominają one żaluzje lub rolety antywłamaniowe. Dodatkowo, zdecydowanie pozytywną cechą nowoczesnych ogrodzeń jest zabezpieczenie ich przed korozją, poprzez malowanie proszkowe. Początkowo służyły one do wzmacniania skarp, po drobnej modernizacji wizualnej, znalazły również zastosowanie w ogrodzeniach posesji. Pierwsze ogrodzenia gabionowe zostały wykorzystane w architekturze niemieckiej. Mogą one tworzyć same słupy bądź być rozstawione jako całe ogrodzenie. Produkowane są zazwyczaj w różnej wielkości, wysokie, niskie, cienkie, grube lub przypominające schody. Często do wypełnienia koszy również miesza się materiały, aby uzyskać bardziej ciekawy wygląd. Z murku gabionowego możemy wykonać nie tylko ogrodzenie prywatnej posesji, ale także:

  • osłona oddzielająca cześć wypoczynkową
  • wiatę oddzielającą kompostownik
  • ogrodzenie dla rabat i kwiatów

Coraz częściej rezygnuje się także z ostrych zakończeń słupków. Są to zwykle prostopadłościenne kosze wykonane z metalowej siatki, wypełnione kamieniami jak granit, grejs, bazalt, kamienie polne, otoczak, lub drewnem i kulami ze szkła kolorowego.

Ogrodzenia z podmurówką betonową to solidny wybór

Fragment podmurówki betonowejTrzecim rodzajem ogrodzeń są ogrodzenia coraz częściej spotykanych są ogrodzenia betonowe występujące w postaci:

  • paneli prefabrykowanych
  • zbrojonego betonu monolitycznego
  • betonowych bloczków

Ogrodzenia z prefabrykowanych paneli są jednym z najtańszych sposobów. Są one wykonane z zagęszczonego poprzez wibrowanie betonu. Największą ich zaletą jest szybki montaż jak i demontaż. W skład ogrodzenia wchodzą betonowe bloczki oraz kwadratowe słupki z rowkami umieszczonymi z dwóch boków, w które wsuwa się panele. Ich wadą niestety jest niezbyt atrakcyjny wygląd pomimo wielu wzorów, nawet ażurowych. Ogrodzenia betonowe można pomalować farbą akrylową lub nieco droższą silikonową, w sprzedaży możemy również otrzymać panele wykonane z betonu już barwionego. Natomiast ogrodzenia ze zbrojonego betonu monolitycznego obkłada się zazwyczaj kamiennymi lub klinkierowymi płytkami, aby zmniejszyć ich surowy wygląd. Ogrodzenie ustawione bez zaprawy zbroi się prętami stalowymi, a wnętrze wypełnia betonem, powierzchnia kształtek może imitować naturalne kamienie o gładkiej lub łupanej fakturze. Taką imitację można zastosować również w betonowych bloczkach. Dostępne są one w różnych fakturach, kolorach i kształtach. Układa się je jak cegły, idealnie pasują do paneli drewnianych i elementów kutych.

Montaż ogrodzeń przy zamianie na klinkier

Panele ogrodzenioweChcąc przebudować ogrodzenie z siatki na ogrodzenie z słupkami klinkierowymi, powinno się zrezygnować z wysokiej podmurówki betonowej. Niską można w przyszłości wykorzystać jako fundament pod mur z klinkierowych cegieł. Dostateczna jest podmurówka 10 cm, o szerokości 20 cm, będzie to odpowiednie podparcie dla cegieł. Pozostałe po ogrodzeniu z siatki, stalowe słupki można wykorzystać jako zbrojenie dla słupków klinkierowych. Po zdemontowaniu siatki i rozbiorze narożników, istniejące ogrodzenie, wykorzystuje się do budowy ogrodzenia z klinkieru.

 


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

  • Barri – witryna internetowa firmy oferującej podmurówkę betonową
  • Dirox – strona internetowa producenta paneli ogrodzeniowych
  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu

Podsumowanie powyższych zagadnień

Szeroki wybór ogrodzeń nowoczesnych jak gabiony, betonowe, z panelami drewnianymi lub metalowymi, umożliwia nam zastąpienie tradycyjnych siatek bardziej atrakcyjną formą ogrodzenia, a wykorzystanie istniejących elementów, może pomóc w wzmocnieniu nowo powstałego płotu.