Domowa instalacja przepływu wody

Każdy system wodny składa się nie tylko z rur, którymi woda jest transportowana ze źródła do ujścia, ale także z wielu dodatkowych elementów, które umożliwiają jego działanie. Elementy te są zbiorczo określane jako armatura wodociągowa. Takowe instalacje wodne, posiadają szerokie zastosowanie, głównie w budownictwie, a także jest ich wiele rodzajów.

Rodzaje armatur wodnych

armatura instalacyjna wodnaZnany również powszechnie jako zawór kulowy. Jest to zawór obrotowy, jego elementem roboczym jest kula lub jej segment. Składa się z kilku części – części korpusu zawierającej cały mechanizm, dźwigni do otwierania i zamykania przepływu wody, kuli połączonej szpilką z dźwignią oraz gniazda, do którego mocowana jest kulka. Zawory kulowe stosowane są bardzo często, zwłaszcza w instalacjach domowych, ponieważ samo przekręcenie dźwigni o 90 stopni wystarczy, aby całkowicie otworzyć lub zamknąć dopływ wody. Zawory kulowe nie są jedynym typem zaworu stosowanym w budowie obiektów wodociągowych. Inne to zawory bezpieczeństwa, zwrotne, odcinające i bezpieczeństwa. Ich funkcja pozostaje niezmieniona, albo regulują przepływ wody, albo całkowicie go odcinają. Armatura instalacyjna wodna, to także zawory podłączeniowe i czerpalne, które stanowią ujście systemu wodnego, umożliwiające zaopatrzenie w wodę. Pierwsza pozwala na podłączenie znalezionych baterii np. w łazienkach czy kuchniach, druga pozwala na podłączenie urządzeń takich jak baterie ogrodowe. Systemy wodne wykorzystują również filtry do oddzielania wody od zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na jakość wody, zatruć lub uszkodzić elementy systemu i podłączony do niego sprzęt.

Armatura wodna, to także urządzenia pomiarowe, w skrócie wodomierz. Ich zadaniem jest pomiar ilości wody zużywanej w określonej części sieci – na podstawie danych wodomierza określana jest wielkość obciążenia wodą.