Psycholodzy zajmują się terapią zaburzeń nerwicowych

Napady lękowe, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, mogą być objawem nerwicy. Osoby cierpiące na tego typu zaburzenie często skarżą się na różnorodne objawy psychosomatyczne. Niepokojące są symptomy takie jak kołatanie serca, duszności, drżenie rąk, bóle głowy oraz nudności. Istnieją różne rodzaje nerwic, które nieleczone mogą się nasilać i przyczyniać się do bezsenności i problemów z nastrojem.

Pomoc psychologiczna stosowana w leczeniu zaburzeń nerwicowych

psycholog z poznania - nerwicaDo najczęstszym zaburzeń nerwicowych należy klaustrofobia, arachnofobia, lęk wysokości i fobia społeczna. Wiele osób cierpi również na nerwicę natręctw, która jest typowym zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym. Osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy, powinny skorzystać z pomocy doświadczonej osoby zajmującej się diagnozowaniem problemów natury psychicznej. Takim specjalistą jest psycholog z Poznania – nerwica to poważne zaburzenie, które wymaga szybkiego rozpoznania. Pomocna w jej leczeniu może okazać się terapia poznawczo-behawioralna. W wielu sytuacjach konieczna jest ścisła współpraca psychologa z psychiatrą. Najlepsze efekty można bowiem osiągnąć stosując psychoterapię i farmakoterapią. Bardzo ważne jest, by pacjent poznał nieświadome znaczenie własnych objawów, nauczył się radzić sobie z własnymi myślami i emocjami, a także zwiększył swoje poczucie własnej wartości.

Przepracowanie traumatycznych sytuacji, doświadczeń i przeżyć pomaga skutecznie radzić sobie w teraźniejszym życiu i realizować własne cele. Czas trwania leczenia jest kwestia indywidualną i jest zawsze uzależniony od stopnia zaawansowania problemu. Im szybsze rozpoznanie schorzenia tym większa szansa na jego szybkie wyleczenie. Ważne jest zatem, by zachować czujność i w razie problemów skorzystać z pomocy specjalisty.