Kuchnia hiszpańska z przetworów klasycznych

Jeżeli mamy za zadanie „wyczarować” danie kuchni europejskiej, z pewnością nie zabraknie nam inspiracji. Słoneczna część Europy słynie bowiem z apetycznych przepisów i kreatywnych rozwiązań, które zachwycą najbardziej wymagających smakoszy. Po jakie składniki sięgnąć, aby zadowolić zaproszonych gości?

Tajniki klasycznych, hiszpańskich przetworów

klasyczne przetwory z hiszpaniiBez wątpienia trudno, by zaplanowana kolacja w stylu iberyjskim odbyła się bez oliwek. Aby mieć pewność, że rodzaj wybranego owocu drzewa oliwkowego jest najwyższej jakości, warto sięgnąć po klasyczne przetwory z Hiszpanii. Jest to o tyle ważne, że owoc przetworzony zgodnie z tradycyjną recepturą jest wyraźnie bardziej smaczny, niż jego konkurent z fabrycznej taśmy. Oliwki są niezastąpionym dodatkiem do sałatek, ryb i past warzywnych. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ich obecność na stole jest właściwie nieodzowna, jeśli chcemy wydobyć sedno dania inspirowanego kuchnią hiszpańską. Soczyste, pełnowartościowe i przetworzone bez użycia chemii zielone lub czarne oliwki są również źródłem wartościowych kwasów tłuszczowych. Warto korzystać z ich zbawiennych właściwości – spożywane regularnie wpływają korzystnie na funkcjonowanie mózgu, serca oraz regulują proces starzenia się komórek. Wybierając odpowiedni gatunek oliwek należy sugerować się intensywnością smaku poszczególnych odmian. Odpowiednio dobrany rodzaj owocu potrafi idealnie podkreślić charakter przygotowywanych dań lub przystawek.

Jeśli nie mieliśmy okazji sięgnąć po w pełni oryginalne przetwórstwo hiszpańskie, z pewnością warto to zrobić. Oliwki coraz częściej goszczą na polskich stołach i nic dziwnego – są smacznym i wartościowym dodatkiem. Wybór owoców przetwarzanych w sposób ekologiczny to prosta droga do zdrowych i pysznych dań.