Bawełniana dzianina dresowa

Wygodny dres to dla wielu z nas obowiązkowy element jesiennej garderoby. Często jest ubraniem do noszenia „po domu”, w którym jest nam ciepło i miło w jesienne wieczory. Sprawdza się w chłodne dni, kiedy musimy wyskoczyć do pobliskiego sklepu czy na spacer z psem. Wystarczy narzucić kurtkę i mamy stylizację gotową. Aby jednak dres był wygodny, ogrzewał i przetrwał więcej niż jeden sezon, musi być uszyty z porządnej bawełnianej dzianiny.

Najlepsza bawełna na dres

bawełna dresowaDzianina jest to rodzaj materiału, który powstaje z jednej nitki. Metoda tworzenia przypomina robienie na drutach lub dzierganie. Dzięki temu dzianina jest elastyczna, w przeciwieństwie do tkaniny o splocie płóciennym. Dlatego świetnie się sprawdza na dresy i inną tego typu odzież. Dzianinę tworzy się z różnych materiałów, jednak najpopularniejsza jest ta bawełniana. Najlepsza bawełna dresowa to taka, która jest mięsista i nieco elastyczna. Może występować w połączeniu z jakimś elastycznym włóknem w niewielkiej ilości. Unikać jednak należy w przypadku dresów mieszanki bawełny z poliestrem i innymi syntetykami. Taka dzianina jest nietrwała, szybko nam się rozciągnie i wypcha w miejscu kolan, czy łokci. Bawełna dresowa nie powinna być również zbyt cienka. Jeśli ma to być ciepły dres na sezon jesienno-zimowy, taka dzianina może być dodatkowo ocieplana od wewnątrz. Na wiosnę wystarczy po prostu grubsza bawełna.

Niezależnie od tego, czy kupujemy gotowy dres, czy planujemy samodzielnie lub z pomocą krawcowej go uszyć, dobrze jest materiał „pomacać” przed zakupem. Sama wartość gramatury może nam niewiele powiedzieć, jeśli nie znamy się na tym zbyt dobrze. Jednak wiedza na temat składu materiałowego dzianiny i test dotykowy to najlepsza metoda, aby określić czy dres z tej dzianiny będzie wygodny i wytrzymały.