Musiałam nauczyć dziecko kontrolować złość

 

Moje dziecko miało różne zaburzenia wynikające między innymi ze spektrum autyzmu oraz ADHD. Na co dzień bardzo dobrze radziło sobie ono w różnych sytuacjach. Jednak od pewnego czasu zauważyłam, że ma ono problemy z powstrzymywaniem i rozładowywaniem złości. Najprawdopodobniej wynikało to z faktu, że wiele osób nie rozumiało jego „normalnego” zachowania i twierdziło, że jest bezczelny albo niegrzeczny.

Zalety stacjonarnego treningu kontroli złości

stacjonarny trening kontroli złości dla dzieciMusiałam jakoś mu pomóc. Moja przyjaciółka podpowiedziała mi, że powinnam się z nim udać na stacjonarny trening kontroli złości dla dzieci. Poleciła mi nawet placówkę pedagogiczną, która oferowała takie zajęcia zarówno dla dzieci zdrowych, jak i niepełnosprawnych. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych i doświadczonych pedagogów oraz psychologów. Odbywają się w formie indywidualnej i są dostosowane do wieku, potrzeb i umiejętności dziecka. Polegają na zdrowym rozładowywaniu złości i trenowaniu różnych technik, które można stosować również w różnych sytuacjach społecznych (np. kiedy dziecko wpadnie w złość podczas zakupów w markecie). Podczas stacjonarnego treningu kontroli złości terapeuta pozostaje cały czas w kontakcie z dzieckiem i dba o jego dobre samopoczucie. Dziecko uczy się podczas takiego treningu rozpoznawania i nazywania negatywnych emocji, a także poprawnego ich rozładowywania.

Bardzo ważnym elementem terapii jest samodzielne wyciąganie wniosków przez dziecko. Nie tylko pozwala mu to lepiej zrozumieć sens terapii, ale także pobudza myślenie i kreatywność, która często jest „uśpiona” w przypadku dzieci, które cierpią na nadpobudliwość i na co dzień, bez odpowiedniej terapii nie są w stanie zrozumieć swoich ograniczeń i niecierpliwie chciałby, aby wszystko było zrobione jednocześnie.