Smak polecanego piwa regionalnego

Już od kilku lat wśród polskich konsumentów można zaobserwować znaczne zainteresowanie piwami regionalnymi. Niewielkie, lokalne browary coraz częściej oferują klientom wysokiej jakości piwa przygotowywane na podstawie unikalnych receptur. Część specjalistów mówi nawet o piwnej rewolucji na polskim rynku. Co jest takiego w piwach regionalnych, że przypadły do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom tego trunku?

Najbardziej polecane piwa

polecane piwo w rzeszowiePolscy chętnie sięgają po piwa. Przez lata nie było dużego wyboru, natomiast rynek był opanowany przez duże koncerny produkujące piwa przemysłowe. Ich marki nie różniły się między sobą znacznie pod względem smaku. W czasie masowej produkcji piwa istotne jest bowiem to, aby zachowywać standardy i aby były niedrogie. Nic dziwnego więc, że masowe piwa nie zaskakują indywidualnym czy oryginalnym smakiem. Alternatywą okazały się piwa pochodzące z mniejszych, regionalnych browarów. Warto zdecydować się na polecane piwo w rzeszowie. Wielu klientów mówi otwarcie, że regionalne piwa smakują znacznie lepiej, co jest ich podstawowym walorem. Na lepszy smak piw regionalnych wpływa ma mniejsza skala produkcji, na przykład w wyniku prowadzenia fermentacji w kadziach przebiegającego w sposób zupełnie inny sposób, niż w zakładach przemysłowych. Zdarzają się także, że jest ona bezciśnieniowa, czyli bez swobodnego dostępu powietrza.

Niezwykle ważną różnicą między piwami regionalnymi a przemysłowymi jest wykorzystywany do warzenia piwa surowiec. W niewielkich browarach często używany jest naturalny słód z wysokogatunkowych ziaren jęczmiennych albo pszenicznych, natomiast w czasie produkcji na skalę przemysłową stosuje się tańsze zamienniki, jak na przykład ryż albo kukurydza. Stosowane bywają również syropy cukrowe oraz skrobiowe.