Zużycie prądu przez pompy ciepła

Pompy ciepła to jedne z najbardziej ekologicznych źródeł energii w naszych domach. Powoli zastępują one tradycyjne ogrzewanie na paliwa stałe oraz gaz. Wiele osób jednak nadal nie może przekonać się do pomp ciepła ze względu na to, że zużywają one energię elektryczną, która w powszechnym mniemaniu jest po prostu droga.

Ilość prądu jaką zużywają pompy ciepła

ile prądu zużywa pompa ciepłaTo, że pompy ciepła zużywają prąd jest kwestią oczywistą. Pompy korzystają z naturalnych źródeł ciepła tylko do pewnego ich zakresu temperatur, aby dogrzać mocniej, pompa ciepła musi uruchomić wbudowane grzałki elektryczne. Ten fakt właśnie odstrasza większość osób, które myślą, że ten prąd będzie ich kosztował naprawdę sporo. W takim razie ile prądu zużywa pompa ciepła i czy nie jest to zużycie zbyt kosztowne? Wszystko zależy od kilku czynników, których występowanie generuje wydatki za prąd. Przede wszystkim od tego czy zima będzie mroźna, czy też nie. Jeśli tak, to z przyczyn oczywistych, należy wliczyć dłuższy czas dogrzewania grzałek, a co za tym idzie większe zużycie. Drugi temat, to kwestia tego, że wraz z instalacją mamy założone panele fotowoltaiczne. Dobrze dobrane panele sprawią, że cała wyprodukowana ich energia pokrywa zapotrzebowanie pompy ciepła. W takim przypadku za energię elektryczną zużywaną na pompę ciepła nie zapłacimy praktycznie wcale lub będzie to koszt znikomy. Wprawdzie inwestycja w panele jest kosztowna, ale inwestycja się szybko zwraca.

Przy odpowiednio doinwestowanej instalacji pompa ciepła nie będzie nas kosztować prawie nic, jeśli chodzi o koszty stałe ogrzewania. Gdy jednak ograniczymy nieco inwestycję, na przykład nie zainstalujemy paneli, to musimy się już liczyć z pewnymi kosztami. Nie będą jednak one tak astronomicznie wysokie, jak wydaje się niektórym sceptykom pomp ciepła.