Jak zostać lektorem?

Zawód lektora staje się coraz bardziej popularny. Charakterystyczne barwy głosów przyciągają i zwracają uwagę, dlatego wiele osób decyduje się na wybranie tego zawodowego kierunku. Jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić pracując jako lektor?

Co warto wiedzieć o pracy lektora?

Lektor nagraniaUżyczanie swojego głosu na potrzeby reklamy, czy materiałów filmowych, często może wydawać się proste. Wystarczy przecież dobrze zapoznać się z tekstem i wyraźnie go przeczytać. Okazuje się, że wcale nie jest to takie nieskomplikowane. Choć zawód ten nie wymaga wykształcenia, to ukończenie szkół filmowych, czy teatralnych na pewno może w tym pomóc. Zdobywa się tam odpowiednią wiedzę i warsztat oraz sprawdza możliwości swojego głosu. Przede wszystkim istotna jest interpretacja i przekazanie emocji w danej wypowiedzi. Ważne, jeśli nie najważniejsze, jest posiadanie idealnej dykcji. Dopasowanie się także do konkretnego zlecenia i odpowiednie zagranie swojej roli będzie codziennością w tej pracy. Chcąc rozpocząć tę karierę warto wiele ćwiczyć i szkolić się w zakresie emisji i modulacji głosu. Aby zrozumieć trudność tej pracy, warto poznać, czym tak naprawdę zajmuje się prawdziwy lektor Nagrania zazwyczaj odbywają się w specjalnych studiach, które nierzadko trwają wiele godzin i wymagają wielu prób lub powtórzeń. Bywa to męczące i często nadwyręża głos. Dlatego tak istotne jest codzienne dbanie o jego dobry stan. Jeśli chodzi o zarobki, często są one zależne od zlecenia i charakteru pracy. Im więcej kontraktów będzie się posiadać, tym większa jest szansa na wyższe wynagrodzenia.

Praca w zawodzie lektora nie zawsze jest prosta i przyjemna. Wymaga wielu poświęceń i przygotowań, a także wielu godzin spędzonych w studiu nagraniowym. Posiadanie odpowiednich predyspozycji i wiedzy na pewno pomoże rozwijać się w tej karierze, a odpowiednie zlecenia mogą ukształtować pozycję swojego głosu na rynku.