Jakie objawy daje ugryzienie kleszcza?

Bardzo lubię spędzać z rodziną czas na mojej działce za miastem. Mamy tutaj blisko las i łąkę. Działka znajduje się z dala od innych domostw, dzięki czemu możemy cieszyć się intymną atmosferą. Niestety, takie miejsca mają również swoje „ciemne strony”. Jedną z nich są insekty, które mogą atakować człowieka. Wśród nich chyba najbardziej niebezpieczne są kleszcze.

Czy moją córkę ugryzł kleszcz?

kleszcze - objawy ugryzieniaPewnego dnia, kiedy byliśmy na działce, zawołałam córkę do domu na obiad. Wcześniej bawiła się ona na łące w puszczanie latawca. Zauważyłam, że na przedramieniu ma ona silnie zaczerwienione znamię. Nie przypomniałam sobie, żeby miała w tym miejscu pieprzyk. Szybko odkryłam, że to chyba kleszcz. Zanim się jednak zorientowałam, czy to na pewno ten insekt, córka rozdrapała sobie rankę w miejscu potencjalnego ugryzienia. Wiedziałam, że taki rumień to pierwszy objaw ugryzienia kleszcza. Miejsce było jednak tylko delikatnie zaczerwienione, dlatego postanowiłam trochę poczekać. Wiedziałam, jak niebezpieczne mogą być kleszcze – objawy ugryzienia mogą pojawiać się nawet do kilku miesięcy po ugryzieniu. Kiedy po kilkunastu minutach córka nie przestała narzekać, że miejsce ugryzienia ją boli, a w dodatku poczuła się ogólnie osłabiona, od razu zdecydowałam się z nią udać do lekarza. Na miejscu okazało się, że na szczęście wszystko jest w porządku.

Po wykonaniu kilku badań, lekarz zapewnił mnie, że powinno być dobrze. Zwrócił on jednak moją uwagę właśnie na fakt, jakie objawy mogą występować w późniejszych okresach po ukąszeniu przez kleszcza. Powinnam natychmiast wrócić do niego z córką jeśli ta zacznie cierpieć na bóle głowy kości, głowy, stawów, a także będzie miała choćby lekkie zaburzenia wzroku, słuchu lub równowagi. Musiałam ją teraz bacznie obserwować.