Produkcja wina w Polskiej winnicy

Obecnie wino popularne jest na całym świecie, ma swoich fanów na całym świecie. Podawane jest w wielu restauracjach, zwłaszcza tych droższych, jest uzupełnieniem wielu dań, często poprawia ich walory smakowe. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama różnych rodzajów, kolorów win.

Jak produkowane jest wino w Polsce?

polska winnicaProdukcja win wydaje się, że odbywa się głównie w ciepłych krajach, na przykład we Włoszech, z resztą ten kraj jest promotorem wina, właśnie stamtąd się wywodzi, więc nic dziwnego, że właśnie tak nam się kojarzy. Ku zaskoczeniu dla wielu osób Polska winnica również produkuje wina, wbrew pozorom do samej produkcji nie potrzeba specjalnych warunków, można to właściwie robić gdziekolwiek. Istotną sprawą jest jednak wzrost owoców, tutaj sprawa robi się już nieco bardziej skomplikowana, na przykład winogrona potrzebują dużej ilości słońca i wyższych temperatur, których nasz klimat czasem jednak nie zapewnia. Sprawnie można to jednak obejść, sprowadzając owoce zza granicy, najczęściej właśnie ze wspomnianych wcześniej Włoch. Wina z importowanych owoców kosztują nieco więcej, ale na pewno przekłada się to na jego smak, po prostu jest lepsze, bardziej aromatyczne. Proces produkcji tego trunku jest dość prosty, w pierwszej kolejności wrzucamy owoce do wyciskarki, która wyciśnie z nich cały sok, do niego wsypywane są odpowiednie substancje, które mają uniemożliwić popsucie się soku. 

Także po to, aby nie wytworzyły się w nim żadne bakterie. Następnie wino przechodzi przez fermentację, im dłuższy jej czas, tym lepszy smak naszego wina, później rozlewa się je do butelek, a im dłużej w nich leżakują, tym są lepsze. Nie bez powodu mówi się więc, że im wino starsze, tym lepsze. Jednocześnie im starsze, tym niestety droższe.