Jak karmić królika? Postaw na pełnowartościową karmę

Królik jest popularnym zwierzęciem domowym, jego miękkie futerko i uroczy wygląd zachwyca dzieci i dorosłych, niestety wiele osób decydując się na przyjęcie pod swój dach królika, zapomina o tym, że powinno zorientować się jakich warunków potrzebuje i jak prawidłowo o niego zadbać.

Pełnowartościowa karma, czyli czym karmić królika?

pełnowartościowa karma dla królikaKróliki potrzebują ruchu i dużej przestrzeni, zamknięcie ich w klatce z pewnością nie wpłynie pozytywnie na zdrowie naszego kicającego przyjaciela. Brak ruchu może prowadzić do zwyrodnień stawów, do kulawizny, a także krzywicy łapek. Ponadto nasz zwierzak może popaść w depresję, ponieważ jest on dość ciekawskim i towarzyskim zwierzęciem, a przesiadywanie cały dzień w klatce bez obecności człowieka będzie dla niego czymś strasznym. Gdy już przyjmiemy tę informację do siebie i wypuścimy królika z klatki, powinniśmy zabezpieczyć wszystkie kable, aby naszemu ciekawskiemu zwierzęciu nic się nie stało. Należy pamiętać również o dobrej jakości pełnowartościowa karma dla królika, większość decyduje się na gotowe mieszanki — jest to zdecydowanie wygodniejsze, jednak czy lepsze? Jeśli już karmimy w taki sposób, powinniśmy sprawdzać skład karmy, którą kupujemy. Nie może być w niej zbóż, powinna zawierać dużo ziół, roślin i warzyw, a najlepiej karmić królika świeżą wersją tego wszystkiego, z pewnością będzie chętniej zjadał takie posiłki.

Podstawą ich diety, bo aż 80 procent to powinno być siano, do którego zwierzę musi mieć nieograniczony dostęp. Żadne zwierzę nie jest zabawką, to żywe istoty i powinniśmy traktować je z szacunkiem, należytą dokładnością. Zapewniać wszystko, czego potrzebują, w tym również regularnych wizyt u weterynarza, bo jak każdej żywej istocie zdarza mu się zachorować i nie ma w tym nic dziwnego.