Czym zajmuje się ośrodek terapii uzależnień?

Uzależnienia są najczęściej skutkiem nieradzenia sobie z problemami lub dysfunkcyjnych wzorców zachowań. Często wybieramy szybkie rozwiązania, zamiast skupić się na emocjach i przepracować problemy. Najczęściej uciekamy się do alkoholu i papierosów, które przynoszą chwilową ulgę, jednak stopniowo budujemy szkodliwe przyzwyczajenia, które przekształcają się z czasem w nadużywanie środków psychoaktywnych. 

Na czym polega terapia leczenia uzależnień? 

ośrodek terapii uzależnień nfzLeczenie uzależnień to proces polegający na resocjalizacji osoby uzależnionej, którego celem jest stopniowe ograniczanie częstotliwości przyjmowania substancji psychoaktywnych, nazywane potocznie odwykiem lub detoksem. Ośrodek terapii uzależnień nfz rozpoczyna leczenie od diagnostyki. Należy zróżnicować je w zależności od rodzaju problemu. Pacjenci zgłaszają się z takimi nałogami, jak alkoholizm, uzależnienie od papierosów, dopalaczy, narkotyków, hazardu czy komputera. Znaczenie w ewaluacji mają takie czynniki, jak długość trwania problemu, faza uzależnienia czy ogólny stan psychiczny i fizyczny pacjenta. Niezbędna jest też konsultacja psychologiczna, gdyż większość tych uzależnień wynika z szeroko rozumianych trudności poznawczych i nieradzeniem sobie z emocjami. Badane są takie aspekty, jak stopień koncentracji, pamięć czy typ osobowości. Najtrudniejszym etapem wychodzenia z uzależnień jest detoks, podczas którego często spotykane są nieprzyjemne skutki uboczne, jak silne poty, nudności i wymioty, rozdrażnienie, nadwrażliwość na dźwięki czy stany lękowe. Zespół medyczny dba o uzupełnianie witamin oraz elektrolitów i wykonuje regularne badania krwi.

Odtruwanie pod kontrolą specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień pomaga pacjentom przejść najgorszy etap leczenia i przetrwać w walce o lepsze zdrowie, samopoczucie i przyszłe życie. Profesjonalna pomoc pozwala na nauczenie się umiejętności niezbędnych do życia w trzeźwości i wskazuje sposoby na radzenie sobie z emocjami, dzięki czemu maleje ryzyko powrotu do dawnych przyzwyczajeń.