Preparaty do renowacji broni palnej

Broń palna wymaga ciągłej konserwacji, by mogła działać bezawaryjnie. Nie może być przy tym czyszczona zwykłymi preparatami do konserwacji stali, gdyż w wielu przypadkach mogłyby one doprowadzić do uszkodzenia mechanizmów, lub też do zacięcia broni w trakcie oddawania strzału. Do czyszczenia i konserwacji broni palnej używane są wyłącznie przeznaczone specyficznie do tego preparaty.

Preparaty do czyszczenia i konserwacji broni palnej

środek do czyszczenia broniProducenci broni zazwyczaj zalecają dokładne czyszczenie mechanizmów wewnętrznych zaraz po użyciu broni, czy to w celach służbowych czy sportowych, choć oczywiście nie zawsze istnieje możliwość wyczyszczenia broni na torze czy w trakcie pracy. Z tego powodu, coraz bardziej popularnym staje się środek do czyszczenia broni w aerozolu, umożliwiający częściową konserwację dowolnej broni długiej czy krótkiej bez konieczności rozkręcania jej na torze strzeleckim czy w innym miejscu w którym czyszczenie broni mogłoby okazać się trudne. Preparat ten usuwa zabrudzenia i gromadzący się osad z prochu strzeleckiego, smaruje mechanizm, zapobiegając zatarciom czy gromadzeniu się kurzu, i konserwuje elementy wewnętrzne do czasu dokładnego wyczyszczenia danej broni po rozłożeniu jej na części w warunkach warsztatowych.

Taki preparat niejednokrotnie ułatwił konserwację strzelcom uczestniczącym w międzynarodowych zawodach, gdzie nie ma możliwości doglądania i naprawy broni przez cały czas ich trwania, z racji braku warsztatów do tego przeznaczonych. Preparaty do czyszczenia minimalizują również skutki zużycia broni i umożliwiają zmniejszenie częstotliwości konserwacji. Są one dostępne w każdym sklepie z bronią, oraz w wielu zakładach rusznikarskich. Producenci broni mają również własne środki do czyszczenia broni.