Opona rowerowa pochłaniająca drgania

Mimo, iż na komfort jazdy rowerem wpływa cały splot czynników, to opona jest tym elementem roweru, który styka się z podłożem, i ma niebagatelny wpływ na wygodę jazdy po każdej nawierzchni. Dlatego jeżeli chcemy, aby komfort naszej jazdy uległ poprawie, musimy wybrać takie modele opon, które będą pochłaniały drgania i mogą być pompowane do niższego ciśnienia. Czym jeszcze odznaczają się tego typu opony?

Jak opona rowerowa wpływa na wygodę jazdy?

opony roweroweJednym z ważniejszych aspektów wyboru opony rowerowej pod kątem zwiększenia komfortu jazdy jest jej rozmiar. Im szersze opony rowerowe, tym większy komfort jazdy nie tylko na wyboistym asfalcie, ale także na szutrach i drogach leśnych. Kolejnym elementem, który jest kluczowy dla wpływania na wygodę jazdy jest odpowiedni bieżnik. Ma to znaczenie zarówno w rowerach MTB, jak i trekkingowych, szutrowych czy szosowych. Konkretny rodzaj bieżnika, umieszczony na czole opony może skutecznie wpływać na wybieranie nierówności, a także nie przenoszenie drgań na kierownicę i główkę sterową. Wraz z odpowiednią mieszanką gumy możliwe jest uzyskanie efektu niezwykle wyraźnego pochłaniania drgań, który jest potęgowany poprzez dobranie odpowiedniego ciśnienia w oponie. Jeżeli chcemy pójść dalej, i jeszcze zwiększać komfort jazdy, warto rozważyć możliwość umieszczenia w oponie specjalnego uszczelniacza (czyli skorzystanie z systemu nazywanego fachowo tubeless).

Bardzo ważne w przypadku chęci zwiększania komfortu w rowerze jest dobranie odpowiedniego modelu opony do jazdy po asfalcie. Dlatego tak ważne jest dobranie opony do roweru szosowego. Im szersza opona, tym koła w rowerze wyścigowym mogą poruszać się sprawniej na niższej jakości asfalcie. Obniża się tez ryzyko przebicia dętki ostrym przedmiotem.