Warsztatowy automat wielozadaniowy

Wiele warsztatów naprawczych i zakładów produkcyjnych o niewielkiej powierzchni nie posiada wystarczająco miejsca, by można w nich było zamontować jakiekolwiek maszyny automatyczne. Praca odbywa się w nich więc niemal całkowicie ręcznie, bardzo przestarzałymi metodami, które często odbijają się nie tylko na jakości pracy, ale również i na komforcie pracowników.

Kompaktowy robot produkcyjny z serii Cobot

cobot ur3Dla właścicieli zakładów produkcyjnych o małych rozmiarach, warsztatów samochodowych i wielu innych punktów, potrzebujących maszyny automatycznej o niedużych wymiarach coraz częściej dostępne są kompaktowe roboty wielozadaniowe, mające taką samą funkcjonalność co pełnowymiarowe maszyny, aczkolwiek gabaryty bardziej odpowiednie do pracy w niewielkich warsztatach. Bardzo polecanym robotem jest Cobot UR3, najmniejsza maszyna ze swojej serii, o wymiarach pozwalających na montaż na dowolnym stole czy blacie warsztatowym. Może on wykonywać podobne zadania jak jego większe odpowiedniki, choć z racji niewielkich wymiarów nadaje się raczej do lżejszych zadań, takich jak malowanie powierzchni czy wykonywanie prostych prac z użyciem narzędzi elektrycznych. Mimo małych rozmiarów, spisuje się równie dobrze jak większe modele, a dzięki owym małym gabarytom może być używany wszędzie tam gdzie nie mieściłyby się duże, nieporęczne roboty wymagające bardzo dużej przestrzeni.

UR3 ma własne, dedykowane narzędzia, które wykorzystuje do pracy, choć podobnie jak reszta robotów z serii, może być wyposażany w zamienniki, a nawet ręczne urządzenia elektryczne, nie przekraczające wagą dopuszczalnego pułapu, który może być udźwignięty przez robota. UR3 są również bardzo częstym widokiem w szkołach i uczelniach technicznych, gdzie spełniają zadanie pomocy naukowej i obiektu demonstracyjnego.