Systemy nawadniania do ogrodów

Instalacje nawadniające do ogrodu, na działkę czy do ogródków warzywnych są bardzo popularną metodą podlewania roślin. Ich podstawowa zaleta to wygoda użytkowania. Jeśli zastosujemy dodatkowo programator, będziemy mogli zupełnie zapomnieć o podlewaniu ogrodu, a wszystko będzie działo się bez naszej aktywności.

Nawadnianie kropelkowe a zraszanie

dobry system nawadniania kropelkowegoDuży ogród to zazwyczaj dużo pracy, szczególnie jeśli możemy pochwalić się bogatą roślinnością. Jedną z podstawowych czynności w ogrodzie jest podlewanie roślin, które bez naszej ingerencji nie przetrwają tych najbardziej suchych miesięcy letnich. Jak ułatwić sobie podlewanie? Zamiast tradycyjnego węża ogrodowego można zastosować dobry system nawadniania kropelkowego oraz rozmieszczone na trawnikach zraszacze. Cała instalacja powinna być odpowiednio rozłożona najlepiej jeszcze przed założeniem ogrodu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie nawadnianie zamontować na już funkcjonującym terenie. Ogród należy podzielić na sekcje, które będą nawadniane niezależnie od siebie. Odpowiedni programator pozwoli rozplanować w czasie nawadnianie poszczególnych sekcji, konkretne godziny oraz dni pracy instalacji. Na rozpoczęcie i zakończenie nawadniania pozwolą elektrozawory. Warto również rozważyć zamontowanie czujników deszczu oraz czujników wilgoci. Dzięki temu podlewanie odbywać się będzie tylko wtedy, kiedy to konieczne. Nie będzie miało miejsce niepotrzebne zużycie wody ani niechciane przelanie, które mogłoby prowadzić do gnicia systemu korzeniowego.

Kiedy linie kroplujące, a kiedy zraszacze? Linie kroplujące sprawdzą się na rabatach kwiatowych oraz w przypadku roślin nielubiących zraszania, które może powodować u nich choroby grzybowe liści. W pozostałych przypadkach można stosować różnego rodzaju zraszacze (wynurzalne, niewynurzalne, stałe lub ruchome), które posłużą także do nawadniania trawnika.