Pojemna torba rowerowa

Rowerzyści preferujący jeżdżenie po stabilnych nawierzchniach i miejskich drogach na długich, niejednokrotnie ciągnących się godzinami trasach zabierają ze sobą dość dużo prowiantu i innego ładunku. Taka jazda ma być bowiem przyjemnością, i odbywać się jak najprościej, z minimalną ilością przeszkód i trudnego terenu.

Rowerowa torba o najwyższej pojemności

torby na rower szosowyNiektórzy rowerzyści preferują zabieranie plecaków, czy to na plecach czy na bagażniku, na trasy trekkingowe, choć zdarza się iż są one uważane za niezbyt wygodną metodę przewożenia ładunku. Coraz cześciej zdarza się więc iż rowerzyści sięgają po torby na rower szosowy, zakładane na bagażnik rowerowy. Torby te są często bardzo podobne do kufrów i toreb motocyklowych. Rowerowe sakwy i torby nie są jednak szyte ze skóry, a z tkanin lnianych, równie wodoodpornych co skóra, aczkolwiek lżejszych niż skórzane warianty motocyklowe. Owe torby mogą mieć najróżniejsze gabaryty, od małych i kompaktowych sakw na drobny ładunek po duże torby, w których z łatwością można zmieścić cały prowiant na drogę, narzędzia, oraz zapasową odzież, jaka często potrzebna jest podczas jazdy wiosną czy wczesną jesienią. Torby nie są jednak na tyle duże by zaburzać równowagę kierowcy, czy przeszkadzać w sterowaniu rowerem w jakikolwiek sposób. Najprostsze sakwy są zakładane na bagażnik roweru za pomocą pasów nośnych, i jest to jedyna metoda ich montażu.

Zapięcia posiadają większe, pojemniejsze torby, zarówno te które są zakładane tylko na jedną stronę roweru, jak i warianty obustronne, uznawane przez rowerzystów za najwygodniejsze, z racji możliwości rozłożenia ładunku równomiernie. Niektórzy rowerzyści preferują warianty z zapięciami, gdyż nie mają one możliwości wypadnięcia podczas jazdy czy zsuwania się z bagażnika.