Betonowe zapory zabezpieczające

 

Duże obiekty przemysłowe, w szczególności elektrownie i wszelkie zakłady przemysłowe o wysokim poziomie bezpieczeństwa, wyposażane są w najróżniejsze systemy zabezpieczeń. Jednym z najprostszych i najbardziej banalnych, aczkolwiek najskuteczniej spełniających swoje zadanie zabezpieczeń są zapory betonowe.

Ciężkie zapory drogowe

Zapora antyterrorystycznaZapory betonowe, nazywane czasem antyterrorystycznymi, są większymi i znacznie masywniejszymi odmianami standardowych zapór, jakie używane są do kierowania ruchu drogowego lub jego ograniczania. Wykonane są z bardzo trwałego, zbrojonego betonu, i bez większego trudu zatrzymują samochody jadące z dużą prędkością bez szczególnie dużych uszkodzeń. Zapora antyterrorystyczna może mieć różny kształt, w zależności od jej rodzaju i przeznaczenia. Standardowe zapory są podobne do wersji drogowych, aczkolwiek znacznie częściej wykorzystywane są odmiany o przekroju w kształcie plusa czy litery T. Takie zapory są o wiele trudniejsze do pokonania, gdyż ich przewrócenie jest niemożliwe, z racji kształtu. Są również bardziej niepodatne na uszkodzenia spowodowane kolizją z dużą prędkością. Są to tanie zabezpieczenia, niewiele droższe od betonowych zapór drogowych, więc są jednymi z pierwszych elementów systemu bezpieczeństwa, jakie trafiają na teren obiektów.

Zapory są bardzo ciężkie i masywne, więc nie mogą być przestawione po wstępnym ulokowaniu na miejscu bez użycia maszyn ciężkich, a i tak jest to dość trudne zadanie nawet przy użyciu takowych. Swoje zadanie spełniają doskonale, są trwałe i nie ulegają zużyciu z czasem, gdyż wykonane są z bardzo mocnej mieszanki betonu, niepodatnej na uszkodzenia spowodowane wpływem pogody. Są więc najpopularniejszym rodzajem zabezpieczenia fizycznego do każdego rodzaju obiektu.