Nowoczesne termoizolacje domów

Jednym z bardzo istotnych etapów budowy domu jest jego termoizolacja. Ocieplenie murów, odpowiednia hydroizolacja oraz izolacja termiczna fundamentów oraz szczelna i skuteczna izolacja dachu to elementy budynku, które w przyszłości zadecydują o kosztach jego utrzymania i użytkowania.

Zalety izolacji natryskowej

izolacje natryskoweDo tradycyjnych i stosowanych od dekad metod termoizolacji budynków należy ocieplanie wełną mineralną oraz użycie styropianu. Te dwa izolatory znane są od lat, powszechnie stosowane i nadal doskonale spełniają swoją rolę. Nie są to jednak jedyne dostępne sposoby na zabezpieczenie domu przed stratami ciepła. Do coraz chętnie stosowanych nowoczesnych metod ocieplania budynków należą izolacje natryskowe. Ten rodzaj termoizolacji ma spore zalety, a parametry wykonanego tym sposobem ocieplenia znacznie przewyższają klasyczne izolacje. Izolacje natryskowe jako materiał wykorzystują piankę PUR (poliuretanową), która może pochwalić się bardzo korzystnym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Im współczynnik ten jest niższy, tym straty ciepła są mniejsze, a komfort cieplny lepszy. Pianka PUR nakładana jest metodą natryskową, co jest kolejną zaletą tego rozwiązania. Po pierwsze: tempo prac jest dużo szybsze, a więc koszty robocizny niższe. Po drugie: metoda ocieplania natryskowego, szczególnie w przypadku izolowania poddasza, pozwala na wyeliminowanie wszelkich mostków termicznych, a więc miejsc, którymi ucieka ciepło z budynku. Struktura pianki pozwala jej bowiem na dotarcie i wypełnienie nawet najmniejszych zakamarków i szczelin, o co raczej trudno w przypadku użycia wełny mineralnej czy styropianu.

Jedyną wadą izolacji pianką PUR może okazać się konieczność wynajęcia fachowej ekipy, ponieważ takich prac nie jesteśmy w stanie wykonać we własnym zakresie, z uwagi na brak specjalistycznego sprzętu oraz nieznajomość technologii. Inwestycja w fachowców jest jednak opłacalna, ponieważ taka termoizolacja budynku pozwoli nam cieszyć się komfortem cieplnym przez kolejne dekady.