Wytrzymały i trwały beton architektoniczny

Odmiana betonu jaką jest beton architektoniczny to wykorzystanie betonu nie tylko jako medium użytkowego w budownictwie, ale także jako estetyczne wzmocnienie konstrukcji. Barwniki do betonu przyjmują wiele różnych form i kompozycji i mogą być stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym, w tym na ścianach dźwiękochłonnych, mostach, blatach, posadzkach itp.

Barwniki betonu architektonicznego

beton architektoniczny bloczkiWczesne barwniki do betonu składały się z ogólnych farb drukarskich, które zostały rozpuszczone w łagodnych roztworach alkoholu i stosowane na powierzchniach betonowych, aby dodać szeroką gamę kolorów do zwykłego szarego betonu (uzyskując m.in. beton architektoniczny bloczki). Gdy barwniki na bazie alkoholu są wystawione na działanie promieni słonecznych, kolor albo rozjaśnia się, albo całkowicie zanika. Dlatego też barwniki na bazie alkoholu były bardziej rozpowszechnione w zastosowaniach wewnętrznych, gdzie bezpośrednie światło słoneczne lub inne formy oświetlenia ultrafioletowego (UV) nie było obecne. Producenci zaczęli później rozpuszczać te same farby drukarskie w różnych nośnikach, takich jak aceton, rozcieńczalnik do lakierów i inne rozpuszczalniki, mając nadzieję na osiągnięcie wyższego poziomu penetracji. Ponadto do nowych barwników dodano środki hamujące promieniowanie UV, aby pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z niestabilnością UV.

Elementy betonu kolorowego można uzyskać w wielu firmach produkujących gotowe mieszanki betonowe, a wiele z nich ma dostępne tabele kolorów. „Concrete Decor” jest wiodącym na świecie magazynem o betonie architektonicznym. Jest on instrumentalnym źródłem informacji, pomysłów, nowości produktowych i szkoleń istotnych zarówno dla prac komercyjnych jak i mieszkaniowych w zakresie betonu architektonicznego i pokrewnych specjalności.