Długowieczny zawód konsjerża

 

Na całym świecie istnieje wiele zawodów, które wykonywane są od pokoleń, aczkolwiek duża ich część zaniknęła wraz z rozwojem technologii i minimalizację potrzeb klientów. Jak się jednak okazuje stanowisko konsjerża w ostatnich latach stało się znów popularne, mimo iż sądzono, że zawód ten wymrze i zapomnimy o nim całkowicie.

Prywatny asystent osobisty

conciergeNiegdyś w średniowieczu, aby utrzymać palące się świece oraz gasić je wedle potrzeb gości była potrzebna specjalna obsługa, czyli concierge. Miał on za zadanie doskonale znać harmonogram dnia wszystkich mieszkańców i dbać przy tym o odpowiednie oświetlenie. W późniejszym czasie konsjerże dbali o klientów hotelowych od momentu odbioru ich ze stacji, aż po wyjazd do domu. W obecnych czasach taka osoba robi o wiele więcej. Może być ona odpowiedzialna za sprawy związane z domem osoby wynajmujące tą usługę albo pomagać w sprawach biznesowych. Zajęcia konsjerżów zależne są od tego dla kogo pracują. Niektórzy będą woleli, aby zajmowali się wyprowadzanie psa, organizacją zajęć dzieci czy oddawaniem garniturów do pralni chemicznej. Inne osoby z kolei będą mieć bardzo wymagające zadania polegające na szybkiej reakcji oraz wysokiej odporności na stres. W wielu przypadkach jest to bardzo satysfakcjonująca praca, jednak należy się jej poświęcić, aby doskonale znać zwyczaje zleceniodawcy. Warto jednak zapoznać się z historią tego zawodu, gdyż jest pasjonującym wątkiem historycznym.

Historia obejmująca zawód konsjerża jest bardzo długa i zawiła. Zawód ten początkowo nie był bardzo rozbudowany, jednak na przestrzeni lat osoba trudniąca się tym musiała dostosować się do nowych zleceń. Dzięki temu obecnie konsjerże zajmują się różnorodnymi zadaniami, które pracodawcy im zlecają w ramach współpracy.