Narodziny dziecka to wywrócenie świata rodziców do góry nogami. Rodzice chcą dla swojego nowonarodzonego dziecka jak najlepiej. Dbają by niczego mu nie brakowało. Najlepsze ubranka, by zapewnić komfort i zachowanie ciepła ciała bez alergii, po dbanie o jego zdrowie.
Jak dbać o płaską główkę dziecka?
Niekiedy zdarza się, że dziecko podczas snu przyjmuje taką samą pozycję szczególnie podczas trzech pierwszych miesięcy swojego życia. Długotrwałe leżenie i nacisk głowy na materac powoduje, że kształt czaszki może ulec zmianie. Spanie na plecach, która zapobiega nagłej śmierci łóżeczkowej także może prowadzić do syndromu płaskiej główki. Czasem w czasie porodu mogą pojawić się problemy, że dziecko nie może przedostać się przez kanał rodny i wtedy kości czaszki mogą ulec zniekształceniu. Także nieprawidłowe ułożenie głowy w łonie matki może prowadzić do tego, ze niemowlę będzie przechylało głowę tylko na jedną stronę. Kolejnym powodem zniekształcenia głowy dziecka jest długotrwałe leżenie w fotelikach samochodowych lub leżaczkach. Kiedy rodzice zauważą płaskie miejsce na główce powinni skonsultować się z lekarzem. Wczesne zdiagnozowanie syndromu płaskiej głowy jest najważniejsze. Aby zniwelować płaskie miejsca na głowie można zastosować kilka produktów i fizjoterapię. Z produktów zapobiegających pogłębianie się zniekształceń jest poduszka na płaską główkę. Używanie takiej poduszki minimalizuje nacisk bez konieczności zmieniania pozycji. Oznacza to, że dziecko może mieć ciągły sen, a rodzice mogą przestać się martwić czy dziecko śpi w bezpiecznej pozycji.
Podsumowując, w przypadku syndromu płaskiej główki dziecka należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i zastosować się do wszelkich zaleceń: kładzenie na brzuszku, fizjoterapia i zastosowanie poduszek na płaską główkę. Zastosowanie się do zaleceń pozwoli na niepogłębianie wady i wyeliminowanie problemu.