Nowoczesne blokady motocykli

Na zlotach motocyklowych i pokazach zazwyczaj ustanowiona była bardzo skuteczna ochrona, zarówno ze względu na systemy monitorowania, jak i obecność fizycznych ochroniarzy, sprawujących dozór nad maszynami. Nie oznaczało to iż nie zdarzały się próby kradzieży, przed którymi motocykle okazywały się być jednak dość dobrze zabezpieczone.

Magnetyczna blokada na koło napędowe

blokady motocykloweBlokady na koła czy kierownice motocykla były bowiem używane przez niemal każdego kierowcę, i stanowiły niemal podstawowe wyposażenie każdej maszyny. Jednak niektóre blokady motocyklowe były bardziej skuteczne i częściej polecane niż inne, a jednymi z bardziej polecanych od niedawna stały się blokady z zamkiem magnetycznym. Pozornie podobne były one do bardzo prostych blokad zakładanych na koło i łańcuch napędowy motocykla w taki sposób, by uniemożliwić jego uruchomienie czy poruszenie bez zdjęcia blokady. W przeciwieństwie do prostych odmian, jednak, głównym zabezpieczeniem blokady był bardzo silny elektromagnes, niemal całkowicie uniemożliwiający usunięcie blokady konwencjonalnymi metodami, w tym i z użyciem narzędzi, zazwyczaj przyciąganych przez magnes w obudowie. Owe blokady były więc obecnie jednymi z najbardziej skutecznych narzędzi do zabezpieczania motocykli, choć dopiero od niedawna zaczynały być dostępne w szerszej sprzedaży.

Wielu użytkowników motocykli zamieniało stare i obecnie mniej skuteczne blokady właśnie na modele magnetyczne, z racji o wiele większej odporności na uszkodzenia, ale również ze względu na bardziej kompaktowe rozmiary oraz znacznie mniejszą wagę. Owe blokady mogły być przenoszone w nawet najmniejszej kieszeni, i zakładane lub zdejmowane błyskawicznie, co na pokazach nierzadko okazywało się ogromną zaletą dla uczestników konkurencji.