Ciągnikowa pompa do wody

Przewrotne warunki pogodowe powodują, że raz zmagamy się z nadmiarem wody a innym razem z jej niedoborem. W takich przypadkach niezbędny jest sprzęt, który pozwoli na wyrównanie tego bilansu. Niezastąpione do wykonania tej pracy są pompy wody. Przy ich pomocy można zwalczać skutki podtopień lub dostarczać wodę tam gdzie występuje jej brak podczas suszy. Przy pomocy pomp można pobierać wodę z dowolnych zbiorników wodnych, a nawet gnojowicę.

Pompy z napędem na WOM

pompy do wody na womZe względu na znaczenie wody w gospodarce wymaga ona dostarczanie do miejsc gdzie występuje jej niedobór. Do tłoczenia wody służą pompy napędzane ręcznie, silnikiem elektrycznym, spalinowym lub wałem odbioru mocy ( WOM ). Każda z nich znajduje zastosowanie w zależności od warunków związanych z dostępem do energii, możliwości użycia i oczekiwanej wydajności. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są pompy do wody na WOM podczepiane do ciągnika. Znajdują najszersze zastosowanie w rolnictwie gdzie stanowią składnik parku maszynowego. Pompy mocowane są na metalowej ramie z trójstopniowym układem zawieszenia. Producent najczęściej dostarcza w komplecie wał odbioru mocy wraz z osłonami. Pompy zbudowane są zwykle z żeliwa i stanowią zwartą i mocną konstrukcję. Najważniejsze parametry mówiące o osiągach i wymaganiach sprzętowych to maksymalna wydajność ( m3/h ), maksymalne podnoszenie ( m ), maksymalna wysokość od lustra wody ( m ). Oprócz tego ważne są minimalne obroty wału ciągnika zapewniające pracę pompy ( obr/min ). Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wymiary pompy oraz jej wagę w zestawieniu z wydajnością.

Pompy wodne niezależnie jak są napędzane czasami wymagają zalania wodą aby mogły pracować. Dotyczy to również węża ssącego. Trzeba pamiętać aby nie podłączyć pompy do ciągnika, którego moc silnika przekracza dopuszczalną przez producenta. Pompy napędzane przez WOM są tak skonstruowane, że oprócz wody czystej mogą pompować wodę brudną oraz gnojowicę. Są bardzo odporne i trwałe, co jest wyjątkowo ważne w branży rolniczej gdzie musi pracować w trudnych warunkach.