Terapie osoczem bogatopłytkowym

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów lub urazów mięśni, ścięgien i więzadeł od pewnego czasu istnieje alternatywa dla tradycyjnych terapii. Przy pomocy tak zwanego osocza bogatopłytkowego można złagodzić ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów i przyspieszyć gojenie się urazów układu mięśniowo-szkieletowego.

Kiedy stosuje się osocze?

Osocze bogatopłytkowePodczas procesu gojenia uszkodzonej tkanki w ciele zachodzi szereg różnych procesów. Procesy te są między innymi regulowane przez tak zwane czynniki wzrostu – substancje sygnałowe uwalniane przez płytki krwi lub trombocyty. Płytki krwi są stale obecne we krwi i są aktywowane np. podczas kontuzji. Następnie uwalniają czynniki wzrostu w miejscu urazu, aby rozpocząć i promować proces gojenia. Płytki krwi zawsze odgrywają kluczową rolę w uszkodzeniu, zarówno w przypadku hemostazy, jak i gojenia się ran. Osocze bogatopłytkowe jest stosowane do przyspieszenia procesów regeneracyjnych w tkance. Niewielką ilość krwi (15 ml) pobiera się z żyły ramienia za pomocą specjalnie zaprojektowanej podwójnej strzykawki. Następnie krew oddziela się przez wirowanie. Jedna część zawiera składniki regeneracyjne. Aktywne składniki krwi są gotowe do wstrzyknięcia do leczonego obszaru. Wstrzyknięte płytki krwi zaczynają uwalniać czynniki wzrostu w zaatakowanym obszarze, wspierają procesy gojenia i regeneracji. System dwukomorowy umożliwia zarówno sterylne pobieranie krwi, jak i sterylne wstrzykiwanie czynników wzrostu, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo podczas zabiegu.

Jeśli własna krew jest odpowiednio przetworzona, efekt ten może być szczególnie wzmocniony. Udowodniono, że stosowanie osocza bogatopłytkowego znacznie zwiększa zarówno liczbę płytek, jak i stężenie czynników wzrostu we krwi. W ciągu ostatnich kilku lat pozytywny wpływ na przebieg bólu i proces gojenia był intensywnie badany i potwierdzany.