Dlaczego wyłączniki zmierzchowe są niezbędne?

Jeśli ktoś mieszka na osiedlu domków jednorodzinnych, to z pewnością nieraz widział charakterystyczne małe lampki wyrastające z ziemi. Oświetlenie to ma tę przewagę nad standardowym światłem, że nie wymaga zewnętrznego włącznika, który zamykałby obwód i w efekcie włączał światło.

Charakterystyka wyłączników zmierzchowych

automat zmierzchowyCała magia dzieje się dzięki specjalnym łącznikom elektrycznym, które mają za zadanie regulować natężenie światła w kontrolowanych przez siebie urządzeniach. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza w momencie zmiany pory dnia z wieczoru na noc. Nie ma w zasadzie żadnej konkretnej i odgórnej godziny, kiedy należałoby zapalić latarnie, więc wykorzystuje się do tego tzw. automat zmierzchowy. Dzięki niemu nie trzeba ręczenie regulować miejskiego oświetlenia, ponieważ włączy się ono samo, kiedy na dworze zrobi się wystarczająco ciemno. Takie automaty stanowią swojego rodzaju serce latarni ulicznych czy lampek ogrodowych, są ich absolutnie kluczowym elementem. Wiele z takich automatów jest obecnie wyposażana w karty sieciowe, dzięki czemu można kontrolować je z poziomu smartfona i nie jest do tego wymagane żadne zewnętrzne urządzenie sterujące. Automaty zmierzchowe są szeroko dostępne na rynku, ponieważ zapotrzebowanie na nie nie maleje, wręcz przeciwnie. Wymiana ich jest szczególnie istotna w okresie późnojesiennym, kiedy to dni bardzo szybko schodzą z drogi nocy, a wiele spraw załatwia się jedynie przy oświetleniu latarni ulicznej.

Automaty zmierzchowe czasami wykorzystuje się też do regulacji oświetlenia w większych biurowcach, gdzie system lamp i świateł jest na tyle skomplikowany, że nie ma sensu, aby rozdzielać go na mniejsze podsystemy sterowane przez poszczególne piętra. Czasami wystarczy podłączyć wszystko pod jeden automat zmierzchowy i móc wpłynąć na oświetlenie kilkoma dotknięciami ekranu dotykowego smartfona.