Innowacyjne chłodnio-garownie

Firmy produkujące maszyny dla przemysłu spożywczego prześcigają się w projektowaniu coraz to bardziej innowacyjnych urządzeń służących do usprawnienia pracy w miejscach takich jak cukiernie lub piekarnie. Jednym z takich urządzeń jest wielofunkcyjna chłodnio- garownia.

Garownia połączona z chłodnią: przyszłość przemysłu spożywczego

garownieWyobraźmy sobie maszyny, które potrafią nie tylko chłodzić i zamrażać produkty, ale także je rozmrażać i garować. Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Takie urządzenia istnieją. To garownie połączone z chłodniami (znane też jako chłodnio-garownie). Są one szczególnie przydatne w trakcie produkcji wypieków cukierniczych lub pieczywa. Te urządzenia w bardzo dużym stopniu ułatwiają i przyspieszają proces produkcji. Są one specjalnie zaprogramowane by w odpowiednim momencie chłodzić produkt, zamrażać go, a następnie rozmrażać i garować. Takie garownie wykorzystuje się też do przechowywania produktu aż do czasu jego ostatecznego wypieku. Ta nowatorska maszyna nie tylko znacznie usprawnia i przyspiesza pracę, ale także pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu potrzebnego do produkcji. Najnowocześniejsze systemy garowania bardzo korzystnie wpływają na konsystencję i smak wypieków. Systemy chłodzące to również najwyższy standard: są one nie tylko skuteczne, ale także przyjazne dla środowiska, ponieważ nie niszczą warstwy ozonowej. Dodatkowo, tego typu garownie wyposażone są w wentylatory, których zadaniem jest zwiększenie objętości pieczonego ciasta. Wiele modeli maszyn posiada też przejrzyste panele dotykowe obsługiwane w języku polskim, co ułatwia ich obsługę.

Nowoczesne garownie to znakomite rozwiązanie dla zakładów spożywczych, które pragną podnieść poziom swoich usług. To poprawa jakości smaku i wyglądu produktów przy jednoczesnej oszczędności czasu i pieniędzy. To urządzenie powinno znaleźć się w każdym zakładzie aspirującym do najwyższego standardu usług.