Karmienie piersią fakty i mity

Karmienie piersią raz jest modne, innym razem nie za bardzo, ale jedno jest pewne – to najlepsze co można ofiarować dziecku już od jego pierwszych chwil. Natomiast obrosło w rozmaite mity i legendy, postaram się tutaj rozwiać kilka z nich.

Pierś nie musi boleć

boli pierś podczas karmieniaJeszcze zanim urodziłam dziecko to zewsząd słyszałam, że popękają mi brodawki, że będzie bardzo bolało i tym podobne. Koleżanki licytowały się między sobą, która miała lepszy i bezpieczniejszy krem na podrażnione brodawki. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy od pierwszego karmienia – jeszcze na sali porodowej to były dla nas, dla mnie i mojej córeczki, najpiękniejsze chwile pełne bliskości i miłości. Czekałam na te pęknięcia, podrażnienia i rany, ale nic się nie pojawiało – karmienie to był dla nas piękny czas. Widziałam jednak, że jesteśmy w mniejszości. Jeszcze w szpitalu na sali poporodowej, którą dzieliłam z kilkoma innymi młodymi mamami okazało się, że jestem jedną z nielicznych, która nie ma problemu z karmieniem. Większość albo nie miała pokarmu, albo cierpiała z bólu za każdym razem kiedy trzeba było dziecko nakarmić. Zaczęłam więc drążyć temat i okazało się, że kiedy boli pierś podczas karmienia to oznacza, że dziecko jest nieprawidłowo przystawione do piersi. Wtedy pojawiają się zaczerwienienia otarcia, czy nawet rany. Wszystkiemu może zaradzić dobry doradca laktacyjny, obecnie na każdym oddziale poporodowym powinna dyżurować położna z takim uprawnieniami i pomagać młodym mamom, które niestety często są zostawione same z tym problemem. Karmienie piersi nie powinno i nie musi boleć, natomiast zawsze jest to najlepsze jedzenie dla noworodka, które zaspokaja nie tylko głód, ale również daje przyjemność ssania, oraz poczucie bliskości i bezpieczeństwa tak ważne dla każdego nowonarodzonego człowieka.

Karmienie piersią powinno być przyjemnością i wspaniałym czasem dla matki i dziecka, jeżeli w twoim przypadku tak nie jest koniecznie skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który pomoże Ci wyeliminować wszelkie problemy. Ja wszystkim mamom życzę aby były to cudowne chwile dla was obojga.