Rola rozdzielnic elektrycznych w zakładach przemysłowych

 

Nowoczesny zakład przemysłowy charakteryzuje się zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych. Obecnie oprócz parku maszynowego bardzo ważną rolę odgrywają systemy sterowania oraz przesyłu danych. Dopiero te wszystkie elementy połączone w całość tworzą zakład przemysłowy dwudziestego pierwszego wieku.

Układy automatyki i ich zalety

rozdzielnice i automatykaWiększość maszyn jest obecnie zasilana przy pomocy silników prądu stałego lub zmiennego. Sprawia to konieczność zapewnienia odpowiednich warunków zasilania. W tym celu stosuje się rozdzielnice, w których umieszczone są układy sterujące oraz zabezpieczenia poszczególnych urządzeń. Warto dodać, że rozdzielnice i automatyka to praktycznie nierozłączne elementy każdego przedsiębiorstwa zajmującego się wytwarzaniem produktów. Jak już wcześniej wspomniano rozdzielnice zapewniają odpowiednie warunki zasilające dla maszyn. W ich strukturze są również zaimplementowane układy automatyki, które umożliwiają bezpieczne wyłączenie maszyny w ramach potrzeby. Automatyka nie jest jednak jedynie wykorzystywana do realizacji układów bezpieczeństwa w zakładach. Dzięki automatyzacji procesu można uzyskać wiele korzyści takich jak chociażby powtarzalność wykonywanych czynności czy większa wydajność. Warto dodać, że w przypadku stosowania układów automatyki niektóre problemy związane z pracą manualną zostają ograniczone, a nawet wyeliminowane. Układy automatyki zastępują przeważnie ludzi w pracach, które wymagają wykonywania monotonnych i powtarzalnych czynności.

Jest to sytuacja bardzo korzystna. Przedsiębiorca ma bowiem zapewnione wytwarzanie odpowiednich elementów, natomiast człowiek może zostać przydzielony do pracy bardziej kreatywnej, która będzie warunkować jego rozwój zawodowy. Jak widać pojęcie rozdzielnic oraz automatyki wiąże się ze sobą i przenika na pewnych płaszczyznach.