Pompa ciepła – ekologiczny sposób ogrzewania domu

Wśród nowoczesnych, ekologicznych źródeł pozyskiwania energii ważne miejsce zajmują różnego typu pompy ciepła. Ich praca polega na „przepompowaniu” ciepła z dolnego źródła do górnego. Sama pompa nie produkuje ciepła, a jedynie je przekazuje, do czego zużywa niewielką ilość energii elektrycznej. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje pomp.

Różne typy pomp ciepła

pompy ciepła - opoleWybór pompy jest uzależniony od wielu rzeczy, w tym od konkretnego miejsca zamieszkania, położenia działki i wielu innych. Dostępne są pompy wykorzystujące ciepło z powietrza, wody oraz gruntu. Pompy powietrzne w naszej strefie klimatycznej mają zimą ograniczoną wydajność, im zimniej, tym mniejszą, dlatego są raczej rzadko wybierane. Pewniejszą inwestycją są pompy wodne i ziemne. Zimą temperatura wód gruntowych wnosi 8-10 stopni, na dnie stawu wynosi zawsze 8 stopni – jest to więc stabilne źródło ciepła przez cały rok, warte rozważenie szczególnie wtedy, kiedy mamy dostęp do odpowiedniego zbiornika wodnego, takiego jak wspomniany już staw. Problematyczna jest jednak kwestia filtracji takiej wody oraz częstej wymiany elementów, służących do jej transportu. Dlatego wśród pomp ciepła liderem pozostają pompy gruntowe, poziome i pionowe. Wystarczy wykop na 1,5 m (do pomp poziomych) lub głęboki odwiert (do pomp pionowych), aby pompy ciepła – opole przez cały rok miały dostęp do dobrego, bardzo stabilnego źródła ciepła. Pompy ciepła są ekonomiczne w eksploatacji i praktycznie bezobsługowe, dobra pompa to inwestycja na wiele lat.

Decydując się na pompę ciepła należy dobrze przemyśleć, który jej typ najbardziej odpowiada naszym potrzebom, najlepiej w tym celu skonsultować się z firmą, która zajmuje się ich montażem. Dzięki niej zyskamy ekologiczne źródło ciepła, doskonale sprawdzające się przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, np. przy ogrzewaniu podłogowym.