Oświetlanie akwarium w ciągu dnia i nocą

Osoby zajmujące się akwarystyką zazwyczaj nie mają żadnych problemów z doborem odpowiedniego oświetlenia do zbiornika w ciągu dnia. Najczęściej wybierane jest oświetlenie jasne, które posiada niską albo neutralną temperaturę barwową. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy trzeba dobrać do akwarium odpowiednie oświetlenie nocne.

Wybór nocnego oświetlenia do akwarium

oświetlenie do akwarium sklepWiele osób zastanawia się nad tym, jakie oświetlenie powinno stosować się w akwarium nocą. Najlepszym wyborem będzie bardzo delikatne podświetlenie akwarium. Chodzi tylko o lekką poświatę, a nie dokładnie oświetlenie całego akwarium. Najlepiej wybrać w tym przypadku światło niebieskie albo najbardziej zbliżone do światła księżycowego. Wiadomo, że ryby także potrzebują odpoczynku, więc nie należy dobierać bardzo jasnego światła, a już na pewno nie takiego samego jak stosowane w ciągu dnia. Dobre oświetlenie do akwarium sklep to takie, które sprawia, że ryby czują się dobrze i nie mają żadnych problemów zdrowotnych. Nadmiar lub niedobór oświetlenia może negatywnie wpływać na stan zdrowia ryb, dlatego nie można bagatelizować doboru właściwego światła. Najlepiej dobrać takie nocne oświetlenie do akwarium, które będzie oświetlać tylko front zbiornika. Dzięki temu w głębi będzie ciemno, co pozwoli rybom na swobodny odpoczynek. Wiele osób zastanawia się też nad tym, czy oświetlenie powinno być włączone przez cały dzień.

Jeśli tylko jest odpowiednio dobrane, to jak najbardziej można włączać światło od rana do zmierzchu, a potem przechodzić na tryb nocny delikatnego oświetlenia. Jeżeli ktoś nie stosuje oświetlenia nocnego, to lepiej wyłączyć całkowicie światło w akwarium na noc (ponieważ światło dzienne jest zbyt jasne, by stosować je także nocą). Energooszczędnym wyborem dla akwarium jest oświetlenie ledowe.