Chęć udziału w kursie na prawo jazdy, nowa praca oraz rozpoczęcie studiów wymagają specjalistycznego badania u lekarza medycyny pracy. Lekarz tej specjalizacji bada pacjenta niemal kompleksowo, pamiętając, dla jakich celów wykonywane jest badanie. Lekarz stwierdza zdolność lub niezdolność do pracy, studiów, czy uczestnictwa w kursie na prawo jazdy.
Konieczność wykonywania badań z zakresu medycyny pracy
Lekarz medycyny pracy stwierdza zdolność lub niezdolność do wykonywania konkretnej specjalności. W przypadku badania sanitarno-epidemiologicznego bazuje na wynikach laboratoryjnych, dotyczących znalezienia szczepów salmonelli oraz schigelli. W przypadku ubiegania się o prawo jazdy, badany jest wzrok, słuch, koordynacja oraz percepcja, ponieważ są to cechy bardzo potrzebne każdemu kierowcy. Lekarz tej specjalizacji z reguły przeprowadza badania podstawowe i ocenia zdolność do pracy, studiów lub kierowania pojazdami mechanicznymi. Jedną z najskuteczniejszych placówek w tej dziedzinie jest Medycyna pracy w Warszawie centrum. Lekarz medycyny pracy patrzy na problem kompleksowo, ponieważ bada pacjenta kardiologicznie, okulistycznie, czy neurologicznie. Po takim szczegółowym badaniu fizykalnym, lekarz jest w stanie stwierdzić zdolność lub niezdolność pacjenta do wykonywania czynności, które były powodem wykonywania badania przez lekarza medycyny pracy. Badanie u lekarza tej specjalizacji jest konieczne, jeśli chcemy uzyskać konkretne zaświadczenie o korzystnym stanie zdrowia.
Nowa praca, rozpoczęcia studiów, czy chęć wyrobienia prawa jazdy. Wszystkie te sytuacje wymagają w pierwszej kolejności otrzymania zaświadczenia od lekarza medycyny pracy, który poświadcza zdolność lub jej brak do na przykład wykonywania konkretnego zawodu.