Zaburzenie afektywne sezonowe i inne rodzaje depresji

W okresie jesienno-zimowym u wielu osób pojawia się zaburzenie psychiczne, jakim jest depresja sezonowa. Inaczej nazywana jest ona zaburzeniem afektywnym sezonowym. Z języka angielskiego jest to seasonal affective disorder określany skrótem SAD.

Zaburzenie afektywne sezonowe i depresja urojeniowa

psychoterapeuta krakówEpizody depresyjne w tym zaburzeniu nie są jednak bardzo nasilone. Dochodzi tutaj do spadku nastroju. SAD pojawia się bardzo często późną jesienią, zimą czy też wczesną wiosną. Niektórzy uważają, że jest to jeden z rodzajów zaburzenia afektywnego dwubiegunowego, ponieważ wiosną i latem pacjenci często doświadczają hipomanii. Prawdopodobnie przyczyną depresji sezonowej jest niedobór światła słonecznego. Dochodzi wtedy do zaburzenia wydzielania melatoniny oraz innych neuroprzekaźników. Pomóc może dobry psychoterapeuta kraków – jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to w tym przypadku wprowadzane jest ono dosyć rzadko. W leczeniu tej depresji można stosować także fototerapię, która przynosi bardzo dobre rezultaty. Innym typem depresji jest depresja urojeniowa. Jak sama nazwa wskazuje, w tym rodzaju pojawiają się zaburzenia urojeniowe, które mogą dotyczyć różnych kwestii. Pacjent jest o czymś przekonany i krytyczne zrewidowanie tych przekonań jest nieosiągalne dla niego. Urojenia mogą dotyczyć różnych sfer. Bardzo często dotyczą nadmiernej grzeszności, poczucia winy, innych chorób somatycznych. Z tym rodzajem depresji również wiąże się podwyższone ryzyko samobójcze.

Istnieje także depresja wywołana stosowaniem substancji psychoaktywnych. Jedną z najczęściej stosowanych substancji depresjogennych jest alkohol – zwłaszcza w okresie odstawiania. Alkohol wpływa depresyjnie na układ nerwowy, dlatego u osób uzależnionych po odstawieniu często pojawia się epizod depresyjny o różnym stopniu nasilenia.