Tokarka sterowana za pomocą komputera

Tokarka sterowana numerycznie to obecnie najnowocześniejszy rodzaj tokarki. Posiada zupełnie inny i znacznie prostszy sposób ustawiania i obsługi maszyny. Są one obecnie szeroko stosowane przez warsztaty i firmy produkcyjne na całym świecie.

Tokarki cnc w nowoczesnym przedsiębiorstwie

tokarka cncMogą one wykonywać wiele operacji, które nie były możliwe w przypadku wcześniejszych typów tokarek. Istnieje wiele korzyści z używania tokarki sterowanej numerycznie, do których można zaliczyć bardzo mocny napęd osiowy, kontrola sprzężenia zwrotnego do monitorowania i utrzymywania położenia narzędzia, większa prędkości, powtarzalnego ruchu. Ponadto, po zweryfikowaniu programu, powiązana operacja może zostać szybko ustawiona ponownie. Urządzenie jakim jest tokarka cnc może również precyzyjnie wycinać zakrzywione kształty bez użycia specjalnych narzędzi kształtujących. Jest to możliwe poprzez zaprogramowanie zmiennej prędkości dwóch osi ruchu i wrzeciona w tym samym czasie. Tokarki cnc są proste w konfiguracji i łatwe w obsłudze. Pomagają przede wszystkim wdrożyć innowacyjne metody produkcji, aby uzyskać maksymalne korzyści przy dostępie do najnowszych technologii. Innymi głównymi zaletami tokarek cnc jest łatwość ich ustawiania, działania, powtarzalność i dokładność. Są one zaprojektowane do korzystania z nowoczesnych narzędzi i po ustawieniu maszyny mogą nieprzerwanie funkcjonować przez długi czas pod nadzorem operatora. Tokarka jest sterowana elektronicznie poprzez interfejs menu komputera. Powiązany program można wyświetlić na komputerze wraz z wirtualnym widokiem procesu. Ponadto użytkownik może nawet modyfikować program zgodnie z wymaganiami. Konieczne jest ogólne zrozumienie i podstawowa wiedza na temat tokarki cnc.  

Projekt tokarki sterowanej numerycznie zasadniczo różni się i zależy od konkretnego producenta. Jednak wszystkie mają pewne wspólne cechy. Szeroka gama maszyn o różnych specyfikacjach i różnych rozmiarach jest łatwo dostępna na rynku.