Co to jest leczenie kanałowe?

 

Leczenie kanałowe inaczej nazywane także endodontycznym jest konieczne gdy nieleczona przez długi okres próchnica doprowadzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Dawniej leczenie kanałowe było bardzo nie przyjemne i długotrwałe, dlatego duża liczba pacjentów wolała usunąć ząb niż go leczyć. Jednak współcześnie stosuje się bezbolesne znieczulenia.

Leczenie kanałowe, które ratuje nasze zęby

leczenie kanałowe olsztynJeśli zlekceważymy próchnicę i nie będziemy jej leczyć doprowadzimy do tego, że zmiany próchniczne będą wnikały w coraz głębsze warstwy zęba. Z czasem dotrze ona do miazgi a rozmnażające się bakterie wywołają stan zapalny a przy ostrym zapaleniu bóle są bardzo silne. Zazwyczaj pojawiają się nagle i trwają od kilku minut do nawet kilku godzin. Dlatego nie warto lekceważyć próchnicy i lepiej wybrać się od razu do dentysty kiedy tylko zauważymy, że z naszymi zębami dzieje się coś złego lub odczuwamy ból. Jeśli jednak nie zgłosimy się do niego zawczasu tylko wtedy kiedy ból będzie nie do zniesienia dentysta najpierw będzie musiał prześwietlić ząb zanim rozpocznie leczenie kanałowe Olsztyn. To pomoże lekarzowi ocenić jakie nastąpiły duże uszkodzenia. Następnie jeśli ząb da się uratować przystępuje do leczenia kanałowego, które polega na precyzyjnym oczyszczeniu wszystkich kanałów zęba z próchnicy oraz zaatakowanej przez bakterię miazgi. W przypadku leczenia tradycyjnego polega to na otwarciu zęba i wypełnieniu go substancją, która niszczy żywą część zęba czyli miazgę.

Należy pamiętać, że tą czynność należy powtórzyć kilkukrotnie, dlatego leczenie kanałowe czasami trwa nawet kilka tygodni. Substancja, którą wypełnia się ząb zatruwa nerwy co ma zmniejszyć ból podczas czyszczenia kanałów. Jednak każdy z tych zabiegów można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.