Płyta gramofonowa i ocena ich stanu

Kupując płyty używane winylowe, często zastanawiamy się w jakim stanie do nas dotrą. Aby nam pomóc została wprowadzona skala ocen stanu płyt winylowych. Znacznie ułatwia ona ocenę stanu płyty oraz daje możliwości umieszczenia wybranego stopnia skali w opisie płyty na przykład na aukcji internetowej. Daje to możliwości dobrego wybrania płyty przez kupującego który może na podstawie skali zdecydować o kupnie płyty.

Stan w jakim sprzedawana jest płyta gramofonowa

wkładka gramofonowaAby ułatwić handel płytami wprowadzono kilkustopniowa skalę oceny stanu winyli. Zawiera ona najczęściej siedem stopni od najgorszego do najlepszego stanu. Stany oznaczone jako „bad” i „poor” oznaczają mocno zużyte płyty z wyraźnymi wizualnymi śladami zużycia. W następnej kolejności obecne są oznaczenia „fair” i „good”. Wkładka gramofonowa może odtwarzać na tych płytach słyszalne trzaski, ale ich stan jest już znacznie lepszy od pierwszych dwóch. Na górze skali mamy oznaczenia „good”, „very good” oraz „excellent”. Są to płyty o bardzo dobrej jakości odsłuchu oraz stanie wizualnym zarówno płyty jak i okładki. Użytkownicy najczęściej wybierają je spośród wystawianych płyt w internecie. Osiągają one też najwyższe ceny na internetowych aukcjach. Istnieje także najwyższe oznaczenie czyli „mint”. Płyta taka, jest praktycznie idealna i nie posiada żadnych śladów użytkowania.

Jeżeli połknęliśmy bakcyla kolekcjonowania płyt winylowych, zapoznanie się ze skalą ich oceny to podstawa aby dobrze poruszać się po ich ofertach internetowych. Skala ta jest często wykorzystywana na aukcjach internetowych, ale stosuje się ją też w oficjalnych sklepach i antykwariatach z używanymi płytami winylowymi. Opisuje ona stan wizualny i odsłuchowy dwóch stron płyt oraz wkładek i samej okładki.