Operacje rekonstrukcyjne wykonywane w urologii dziecięcej

Urologia kojarzy się przede wszystkim z problemami występującymi u osób dorosłych. W medycynie jest jednak specjalizacja, która zajmuje się schorzeniami urologicznymi dzieci. W niektórych przypadkach wystarczające jest zastosowanie leczenia farmakologicznego.

Leczenie chirurgiczne wnętrostwa i spodziectwa u dzieci

rekomendowany urolog dziecięcy w bydgoszczyZdarzają się jednak dzieci, które cierpią na znacznie poważniejsze problemy urologiczne. Wtedy wykonywane są specjalistyczne operacje w tym zakresie. U dzieci pojawiają się głównie wady anatomiczne. Takich wad jest całkiem sporo. Są to zazwyczaj wady wrodzone, które zauważane są przez lekarzy tuż po porodzie. Aby przeprowadzić operację rekonstrukcyjną, często trzeba nieco odczekać, aż dziecko podrośnie i wszystkie narządy odpowiednio się wykształcą. Z pewnością rekomendowany urolog dziecięcy w bydgoszczy zajmie się takimi problemami jak wnętrostwo czy spodziectwo. Wnętrostwo to schorzenie, które polega na tym, że jedno lub oba jądra nie schodzą do moszny, a pozostają w jamie brzusznej dziecka. Jest to niebezpieczne, ponieważ do produkcji plemników potrzebna jest niższa temperatura niż we wnętrzu ciała. Jądra w jamie brzusznej ulegają przegrzaniu i uszkodzony zostaje proces spermatogenezy. W związku z tym w przyszłości osoba z wnętrostwem może mieć problem z płodnością. Oprócz tego jądra zatrzymane nie rosną prawidłowo, są mniejsze, może nawet dochodzić później do zmian nowotworowych.

Dlatego trzeba jak najszybciej sprowadzić jądra do moszny, a tu korzysta się z metod chirurgicznych. Z kolei spodziectwo to wada wrodzona, która polega na tym, że cewka moczowa znajduje się od spodu w stosunku do żołędzi, co utrudnia oddawanie moczu i wygląda nieestetycznie. Chirurdzy zajmujący się urologią przeprowadzają u dzieci operacje, które polegają na rekonstrukcji anatomicznej ujścia cewki moczowej.