Rośliny ogrodowe rozwijające się w środowisku wilgotnym

Jest wiele roślin, które można posadzić w ogrodzie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje narecznica samcza. Jest to roślina, która należy do rodziny narecznicowatych. Występuje nie tylko w Europie, ale również w Azji i Ameryce Północnej.

Sadzenie paproci w ogrodzie na stanowiskach zacienionych

narecznica samcza hurtJest jednym z gatunków paproci, który doskonale nadaje się do różnych ogrodów. Rośnie nie tylko w ogrodach, ale również dziko. Można ją spotkać w cienistych lasach, wzdłuż strumyków, w górach na skałach. Wzrasta dobrze praktycznie w każdych warunkach. Wysokość narecznicy samczej jest różna. Najmniejsze narecznice osiągają rozmiary 35 cm. Duże narecznice wzrastają nawet do 150 cm. Liście narecznicy samczej są bardzo charakterystyczne, bo zebrane w lejek. Każdy liść osadzony jest na żółtawym ogonku. Liście zwężają się na wierzchołku i u podstawy (bardziej na wierzchołku). Można kupić takie rośliny jak narecznica samcza hurt w wielu sklepach zajmujących się ogrodnictwem. Na dolnej stronie liści występują sporangia, czyli inaczej zarodnie, które służą narecznicy do rozmnażania. Każde sporangium przykryte jest specjalną zawijką. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystkie części narecznicy samczej są trujące, dlatego należy uważać z ilością narecznicy w ogrodzie, jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. Najwięcej substancji toksycznej znajduje się w kłączu rośliny. Gdyby doszło do spożycia rośliny, to pojawiają się bardzo charakterystyczne objawy.

Dochodzi do podrażnienia narządów wewnętrznych, w związku z czym występują kolki, skurcze. Czasami pojawiają się zaburzenia widzenia. Narecznica samcza bardzo lubi środowisko wilgotne i zacienione. Można ją więc sadzić nawet pod drzewami i krzewami, gdzie dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony. Trzeba jednak pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny.