Kominek

Zapewnienie optymalnej temperatury podczas zimy

Zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniu szczególnie zimą nie jest łatwym zadaniem. Pomóc w tym mogą odpowiednie urządzenia instalowane w naszych domach.

Gruntowe pompy ciepła instalowane w Łodzi

pompy ciepłaJedną z metod dostarczania ciepła do budynku jest wykorzystanie pomp ciepła. Są to urządzenia, które wykorzystują ciepło pobierane z powietrza wody lub gruntu. Pompy działają odwrotnie do kierunku obiegu ciepła w przyrodzie. Ciepło jest przemieszczane z obszaru o niskiej temperaturze, do obszaru z wysoką temperaturą. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu energii mechanicznej z zewnątrz. Przez jedna z firm popy ciepła w Łodzi wykorzystują ciepło z gruntu. Aby można było czerpać ciepło z gruntu potrzebna jest specjalna instalacja. Wymienniki poziome są wykonane z elastycznej rury. Rury te w gruncie są układane w jednej lub dwóch płaszczyznach. Aby czerpać większą ilość ciepła, warto jest montować takie rury głębiej. Optymalną głębokością, również pod względami ekonomicznymi jest 0,8 do 1,4 metry. Na ilość ciepła pobieranego z gruntu również wpływa wilgotność gleby, im wyższa tym lepiej. Lepszą wydajnością charakteryzują się rury montowane pionowo. Taka instalacja jest droższa, ponieważ trzeba wykonywać specjalne odwierty. Taki rodzaj czerpania ciepła z gruntu jest bardziej opłacalny w przypadku działek o niskim poziomie wód gruntowych. Głębokość odwiertów nie ma tak znaczenia, jak powierzchnia rur, przez którą będzie czerpane ciepło.

Dlaczego warto poprawnie montować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogoweBardzo dobrym rozwiązaniem w połączeniu z pompami ciepła jest ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne. Ważne aby taka instalacja była wykonana poprawnie. Typowe problemy związane ze specyfiką ogrzewania podłogowego to:

  • przecieki na złączach,
  • uszkodzenia mechaniczne rur,
  • uszkodzenia mechaniczne kabli.

Również częstym problemem źle zainstalowanego ogrzewania podłogowego jest zbyt wysoka temperatura podłogi. Bardzo często taki problem pojawia się, gdy instalacja jest wykonywana bez projektu. Rozstaw rur instalacji powinien zależeć od:

  • parametrów wody,
  • grubości wylewki,
  • materiału z którego wykonana jest posadzka.

Innym błędem jest ratowanie sytuacji, gdy w pomszczeniach jest zbyt zimno, poprzez zmienianie ustawień zaworu regulacyjnego. Może wtedy wystąpić przekroczenie maksymalnej temperatury podłogi. Wtedy może np. pękać terakota, rozchylać się parkiet lub panele.

Jaki piec grzewczy jest najlepszy?

Piec żeliwnyInnym sposobem wytwarzania ciepła w pomieszczeniach jest wykorzystywanie pieców grzewczych. Piec grzewczy zazwyczaj jest elementem centralnego ogrzewania. Najczęściej takie piece są wykonywane ze stali. Bardzo popularne są kotły ze spalaniem górnym. Najlepszym paliwem do tego rodzaju pieców jest koks lub węgiel. Nowocześniejszą formą pieców na paliwo stałe są kotły ze spalaniem dolnym. W takim piecu można spalać drewno i pochodne tego materiału oraz węgiel. Palenie w tym piecu jest bardziej wydajne. Piec żeliwny najczęściej jest w postaci wolnostojącej. Takie piece bardzo często mają elementy dekoracyjne. Czasem są również dostępne w kilku kolorach. Piece żeliwne dzięki materiałowi, z którego są wykonywane bardzo dobrze akumulują ciepło i je oddają, nawet długo po tym jak żar wygaśnie. Piece żeliwne wolnostojące bardzo często zastępują kominek, dzięki oszklonym drzwiczkom. Piece te zajmują mniej miejsca, a poza tym bardzo łatwo się je montuje, ponieważ wystarczy podłączyć je do przewodu kominowego.


Więcej o ogrzewaniu można znaleźć na:


Podsumowanie

Istnieje wiele metod, aby zapewnić optymalna temperaturę w domu podczas zimy. Mogą to być pompy ciepła czy ciepło wytwarzane przez tradycyjne piece. Do optymalnej temperatury również przyczynia się ogrzewanie podłogowe, czy kaloryfery z termostatem.