Chlew

Wyposażenie chlewni i weterynarz – czyli co będzie nam potrzebne gdy posiadamy gospodarstwo?

Można zauważyć, że w okolicach powstaje naprawdę co raz więcej dużych gospodarstw rolnych. Oczywiście ich prowadzenie związane jest z licznymi obowiązkami, jednak jeśli ludzie w to inwestują, oznacza to, że jest to zajęcie dochodowe. Nie można jednak zapominać o tym, że, aby gospodarstwo prawidłowo funkcjonowało musimy je odpowiednio wyposażyć. O czym musi pamiętać każdy początkujący gospodarz?

Wyposażenie chlewni – czego nie może zabraknąć

Wyposażenie chlewniProwadzenie gospodarstwa rolnego jest zazwyczaj związane z uprawą ziemi oraz z chowem zwierząt. Można wyróżnić tych, którzy postawili na bydło, ale również są tacy, dla których wygodniej było rozpocząć chów trzody chlewnej. Tendencje panujące wśród gospodarstw są kierowane głównie cenami w skupach. Jeśli obserwowany jest diametralny spadek cen trzody chlewnej, pojawiają się wątpliwości, czy może nie lepiej byłoby zmienić rodzaj hodowli. Jednak trzeba pamiętać, ze obora i chlewnia to dwa odmienne budynki i zmiana ta mogłaby nas naprawdę wiele kosztować. Nie opłaca się zatem zmieniać profilu swojego gospodarstwa. Lepiej w nie inwestować i podpisywać umowy z co raz to nowymi odbiorcami mięsa.
Jakie elementy będzie miała każda chlewnia?

  • automaty paszowe,
  • poidła,
  • kojce porodowe,
  • agregaty myjące.

Oczywiście trzeba umieć zauważyć, że każda chlewnia może wyglądać zupełnie inaczej. Jednak to właśnie z tych wyżej wymienionych rozwiązań korzysta się najczęściej. Dzięki różnego rodzaju systemom i urządzeniom, praca w chlewni nie będzie aż tak wymagająca.
Z całą pewnością stopień ułatwienia można zauważyć już przy użyciu automatów paszowych. Będą one pobierały automatycznie karmę z silosów i rozprowadzały do paśników. Poidła dzisiaj również występują w postaci automatycznych systemów. Nie my uzupełniamy poziom wody, lecz poidło robi to samo. Jeśli chodzi o kojce porodowe, to oczywiście będą one obecne w chlewniach, które nastawione są również na rozród. Trzeba pamiętać o tym, że locha, która przebywa w takim kojcu musi mieć warunki optymalne. Kojec porodowy jest do tego jak najbardziej dostosowany i można stwierdzić, że dzięki budowie kojca, locha szybko może wrócić do pełni zdrowia po porodzie.

Weterynarz – niezbędny w każdym gospodarstwie

WeterynarzNie można jednak zapominać o tym, że prowadzenie gospodarstwa wiąże się również z wieloma przykrymi sytuacjami. Kiedy prowadzimy chów, z całą pewnością zależy nam na tym, aby nasze zwierzęta były zdrowe i prawidłowo się rozwijały. Będzie to gwarantem uzyskania dużego dochodu. Jednak nie zawsze mamy na to wpływ. Na każdą sytuację można się jednak przygotować, a w tym celu w każdym gospodarstwie potrzebny będzie weterynarz. Ważne jest jednak, aby był to ktoś naprawdę doświadczony i zaangażowany w nasze zlecenia. Musimy mieć pewność, że jeśli wydarzy się nieoczekiwany wypadek czy też choroba, z całą pewnością udzieli pomocy. Trzeba również stwierdzić, że najlepiej jest, kiedy naszymi zwierzętami zajmuje się jeden wterynarz. Jeśli będziemy go zmieniać przy każdej okazji, rezultaty leczenia mogą być mierne. To jest taka sama sytuacja jak z ludźmi, aby można było skutecznie wyleczyć, trzeba mieć wiedzę na temat organizmu i warunków zachorowania. Jeśli od początku wzywanym specjalistą był weterynarz Wawer, z całą pewnością lepiej dla nas będzie, jeśli będzie on wzywany przez cały czas prowadzenia chowu.

Rozdzielnica budowlana dla większego bezpieczeństwa

Rozdzielnica budowlanaWarto również pamiętać o tym, że w gospodarstwach jest bardzo wiele różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. Oczywiście w większości przypadków są to urządzenia działające pod dużym napięciem. Dlatego właśnie odpowiednie ich zabezpieczenie będzie niezbędne, aby zachować bezpieczeństwo w całym gospodarstwie. Stąd właśnie często spotykanym elementem elektryki gospodarstwa jest rozdzielnica budowlana, która ma za zadanie rozdzielić energię i nie doprowadzić do wzajemnych zwarć urządzeń. Poza tym możemy również zauważyć, że korzysta się z możliwości jakie daje ogranicznik przepięć. Jest to inaczej mówiąc odgromnik, on również dba o bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych. Jednak na takiej zasadzie, że chroni przed wszelkimi przepięciami, mogącymi wystąpić podczas burzy czy załączania urządzenia.


Więcej można znaleźć na:


Podsumowując

Jeśli decydujemy się na prowadzenie gospodarstwa, z całą pewnością musimy liczyć się z dużymi inwestycjami. Nie możliwe będzie prowadzenie gospodarstwa bez posiadania odpowiednich urządzeń i bez zapewnienia opieki weterynarza dla swoich zwierząt z hodowli.