odczynniki chemiczne

Gdzie stosowana jest chemia w dzisiejszym świecie – jonizatory, baseny i zabiegi estetyczne

Chemia często kojarzy się nam bardzo negatywnie. Wiele mówi się o jej negatywnym wpływie na ludzki organizm – zwłaszcza gdy mamy na myśli chemię w pożywieniu. Tak naprawdę jednak ma ona wiele dobroczynnych zastosowań w różnych dziedzinach życia.

Czym są jonizatory wody?

jonizatory wodyCoraz częściej słyszymy o tym, że należy pić dużo wody – i to regularnie. Szklanka wody przed posiłkiem, minimum butelka wody dziennie etc. Kiedyś wiele uwagi poświęcano tematowi wody kranowej. Można ją spożywać po przegotowaniu, ponieważ prawdopodobnie posiada ona sporo zanieczyszczeń, mimo że określana jest jako zdatna do picia. Obecnie okazuje się, ze nawet woda mineralna nie gwarantuje nam zdrowia i żywotności. Tą, którą badacze określają jako najzdrowszą nam znaną jest alkaiczna woda jonizowana. Uzyskuje się ją na drodze chemicznego rozdziału, przepuszczając przez wodę prąd elektryczny. Jonizator wody powoduje, że uzyskane w ten sposób parametry wody utrzymują się. Badacze twierdzą, że picie takiej wody ma wiele dobroczynnych skutków dla naszego organizmu. Przede wszystkim jonizatory wody chronią nas przed wieloma chorobami oraz zapewnia doskonałe pH, niwelujące poziom zakwaszenia organizmu. Mankamentem tego rozwiązania jest cena tych urządzeń, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Z pewnością jednak jonizatory wody są inwestycją na wiele lat i bardzo przyszłościowym rozwiązaniem.

Jak działa chemia basenowa?

chemia basenowaWoda stojąca to wprost idealne miejsce do rozwoju mikroorganizmów. Zamieszkują ją glony, bakterie, grzyby i inne. Nie trudno się domyśleć, że kąpiel w takiej wodzie może oznaczać ryzyko różnego rodzaju infekcji. Podatne na nie są szczególnie małe dzieci, których odporność jest znacznie słabsza. W celu zapobiegnięcia chorobom stosowana jest chemia basenowa. Ta pozwala na utrzymanie odpowiedniego pH wody oraz jej krystaliczną czystość – bez zmętnień i osadów. Do basenów ogrodowych często dołączone są filtry, jednak nawet one nie poradzą sobie z wyżej wymienionymi zanieczyszczeniami, dlatego tak ważne jest stosowanie chemii basenowej już od pierwszego dnia. Ta składa się głównie chloru obecnego w różnych postaciach. Każdy producent chemii basenowej poleca:

  • tabletki,
  • granulki,
  • płyny,

Regularne stosowanie chemii basenowej pozwala na utrzymanie krystalicznie czystej wody o neutralnym zapachu. Stosuje się ją zarówno w basenach ogrodowych, jak i na publicznych pływalniach, co w znacznym stopniu pozwala na wykluczenie infekcji.

Czym jest kwas hialuronowy i gdzie się go stosuje?

kwas hialuronowyGłównym zadaniem kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Ma on bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce, ale doskonale sprawdza się też w medycynie. Właśnie z tego powodu nazywany jest eliksirem młodości. Występuje w kremach, jednak dużo efektowniejsze są zabiegi medycyny estetycznej z jego udziałem. W skutek jego naturalnego rozkładania się w organizmie zabiegi z nim nie należą do najtrwalszych. Mimo wszystko z powodzeniem stosuje się go do wypełnienia zmarszczek, leczenia oparzeń czy gojenia się ran. Kwas hialuronowy popularny jest także w ortopedii, okulistyce i ginekologii. Chętnie korzystają z niego nie tylko kobiety, ale także mężczyźni, a nawet dzieci. Innym popularnym środkiem wykorzystywanym w medycynie jest botox. To nic innego jak oczyszczone białko, zwane też jadem kiełbasianym. Podobnie jak kwas hialuronowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Najbardziej znane jest wypełnianie zmarszczek botoxem lub powiększanie ust. Jednak oprócz tych zastosowań jad kiełbasiany ma jeszcze inne, lecznicze. Niewiele osób wie o jego skutecznym leczeniu nadpotliwości lub zgrzytaniu zębami. Jest także niekonwencjonalnym sposobem leczenie migren, na którego jednak niewiele chorych może się zdecydować, ze względu na wysoką cenę.


Więcej o wykorzystywaniu chemii można znaleźć na:


Krótkie podsumowanie

W dzisiejszych czasach chemia obecna jest niemal wszędzie. Mimo wielu negatywnych skojarzeń, jej stosowanie przynosi coraz więcej korzyści.