Tradycyjne usługi księgowe kontra księgowość internetowa

Dobra księgowość to podstawa działania każdej firmy, jednak jak to często bywa w naszym czasach tak i w tym przypadku jeśli chodzi o wybór formy w jakiej ma być księgowość prowadzona mamy wybór. Dlatego warto wiedzieć o tym jakie możliwości są dla nas dostępne i jakie są zalety poszczególnych rozwiązań.

Usługi księgowe – prowadzenie ksiąg rachunkowych

Pracownik z agencji pracy tymczasowejSprawdzonym na polskim rynku jeśli chodzi o prowadzenie księgowości rozwiązaniem jest korzystanie z usług zewnętrznego biura księgowego, które zajmuje się obsługa firmy na wyznaczonych poziomach. Zaleta tego rozwiązania jest nie wątpliwie to, że w przypadku jakichkolwiek błędów powstałych w trakcie księgowania odpowiedzialność za ten fakt ponosi także po części biuro rachunkowe. Dodatkowo tym co sprawia, że rozwiązanie to ma tylu zwolenników jest to, ze jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala ono uniknąć konieczności stwarzania nowego miejsca pracy i zatrudniania księgowego, co jakby nie było redukuje koszty przeznaczone na księgowość, a tym samym pozwala zachować profesjonalny, czyli wysoki poziom księgowości, co ma duże znaczenie dla płynnego działania firmy. Do usług takiego tradycyjnego biura rachunkowego można zaliczyć takie elementy jak:

  • prowadzenie pełnej księgowości,
  • prowadzenie uproszczonej księgowości (księga przychodów i rozchodów),
  • obsługę kadry i płac,
  • prowadzenie ksiąg handlowych,
  • prowadzenie rozliczeń międzyokresowych,
  • prowadzenie ewidencji ryczałtowej.

Jednak to od samej firmy zależy to na jakim poziomie i w jakim zakresie będzie przebiegać współpraca.

Nowoczesne rozwiązanie – księgowość online

biuro rachunkoweInnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o prowadzenie firmowej księgowości jest księgowość online. Na polskim rynku jest to jeszcze dość nowoczesne rozwiązanie, a co za tym idzie nie jest to jeszcze zbyt rozpowszechnione. W gruncie rzeczy w tym przypadku cała usługa polega na tym, że biuro trudniące się taką księgowością udostępnienia dostęp do swoich serwerów na których znajduje się program do księgowania. Program ten obsługuje sam właściciel poprzez hasło i login jaki otrzymuje od firmy, samodzielnie wprowadza on do niego wszystkie dane, a program zajmuje się obliczeniami. Jest to rozwiązanie dobre dla firm, które rozliczają się w systemie uproszczonej księgowości. Program jest tak skonstruowany, że praktycznie wyklucza ryzyko powstania błędów, a co za tym idzie jest to dość praktyczne i proste rozwiązanie.

Tradycyjna księgowość i księgowość internetowa – co wybrać?

reklama w internecieObydwa z powyżej przedstawionych rozwiązań mają swoje zalety, jednak wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od potrzeb i specyfiki samej firmy. W przypadku dużych firm, które zatrudniają wiele pracowników prowadzenie samej księgi rachunkowej to może być za mało, dlatego w takich przypadkach zdecydowane lepiej sprawdza się zewnętrzne biuro, które przejmie także obowiązki kadrowe, rozliczania pensji pracowników itd. W przypadku małych firm, które swoja działalność na rynku dopiero zaczynają, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie księgowość internetowa, jest ona na tyle prosta, że właściciel spokojnie poradzi sobie z nią samodzielnie, a co ważne jest to najtańsza opcja, a wiadomo, że na początku budżet firmy jest bardzo niski, więc każda złotówka się liczy. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem formy prowadzonej księgowości to warto rozważyć wszystkie dostępne opcje, rozważyć ich wady i zalety i na tej podstawie dokonać wyboru, który będzie dla naszej firmy najkorzystniejszy.


Tekst powstał z pomocą:

  • Bilans13.pl – biuro rachunkowe z Bydgoszczy
  • Ksiegowosc.infor.pl – serwis poświęcony tematyce księgowości
  • Agnik.eu – księgowość i rachunkowość dla firm

Podsumowując temat

Tradycyjne i nowoczesne rozwiązania w zakresie księgowości mają swoje wady i zalety i zdecydowanie się od siebie różnią, jednak w gruncie rzeczy nie można powiedzieć by któreś było lepsze czy tez gorsze, to jakie jest właściwe zależy tylko i wyłącznie od potrzeb i specyfiki danej firmy. Dlatego trzeba dobrze się zastanowić zanim dokona się wyboru i rozważyć wszystkie za i przeciw, a co ważniejsze trzeba dobrze znać specyfikę rozważanych możliwości.