Domki drewniane nad morzem

Co zrobić gdy w domku drewnianym nad morzem pojawi się grzyb?

Domki drewniane zwłaszcza nad morzem są naprawdę ostatnimi czasy bardzo popularne. Zauważono tą tendencję i bardzo szybko rozwijają się obszary wypoczynku bazujące właśnie na wynajmowanych domkach drewnianych. Jednak należy pamiętać o tym, że drewno jest bardziej narażone na wszelkie zniszczenia, głównie związane ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Domki drewniane nad morzem – dlaczego są tak popularne

Domki drewniane nad morzemMoże być naprawdę wiele wytłumaczeń na to, dlaczego akurat drewniane domki są najpopularniejsze nad morzem. Każdy oczywiście ocenia według swoich oczekiwań. Jednak można wyróżnić kilka podstawowych elementów, które czynią tego typu noclegi naprawdę interesującymi. Przede wszystkim należy zauważyć, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Jeśli wybieramy się na wakacje z całą rodziną albo ze sporą grupą znajomych, z całą pewnością chcemy spędzać czas razem. Jeśli wynajmiemy pokoje hotelowe, z całą pewnością będzie to utrudnione. Byłoby to możliwe, gdybyśmy w hotelu wynajęli apartament. Jednak to rozwiązanie będzie generowała duże starty. Drugim ważnym aspektem może być również to, że przebywając w drewnianym, parterowym domku, mamy naprawdę dobry kontakt z naturą. Z całą pewnością przebywanie w murowanym wielopiętrowym hotelu nie będzie niczym atrakcyjnym dla osób przyzwyczajonych do otwartych przestrzeni. Oczywiście będzie to uzależnione również od tego, czego oczekujemy od naszych wakacji. Jak najbardziej wakacje, które chcemy spędzać aktywnie lepiej spędzić w domku. Ostatnie na co z całą pewnością warto zwrócić uwagę to na pewno fakt, że komfortowe domki nad morzem dadzą nam większą swobodę i większe poczucie prywatności. Mimo tego, że wokół mogą znajdować się inne domki, to jednak za ścianą nie mamy obcych sąsiadów. W domku możemy pozwolić sobie na większą swobodę również jeśli chodzi o korzystanie z kuchni i łazienki. Z całą pewnością będzie to przypominało mieszkanie prywatne, na pewno bardziej niż pokój hotelowy. Jednak ze strony właściciela domków z całą pewnością ich posiadanie związane jest z kilkoma problemami.

Osuszanie ścian – konieczne w dbaniu o domki drewniane

Osuszanie ścianNależy przede wszystkim pamiętać o tym, że drewno jest materiałem o wiele bardziej wymagającym niż jakikolwiek inny materiał budowlany. Dlatego właśnie, jeśli planujemy budowę takiego domku z drewna albo posiadamy taki, musimy dbać o jego odpowiednią konserwację. Przede wszystkim ważne będzie wykonywanie odpowiednich czynności, które zapobiegną niepotrzebnym zniszczeniom drewna. Jakie problemy głównie towarzyszą pomieszczeniom wykonanym z drewna?

  • pleśń,
  • wilgoć,
  • grzyby.

Z całą pewnością najpopularniejsze będą grzyb i pleśń na ścianach. Oczywiście jest wiele sposobów na to jak sobie z nimi poradzić. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zapobiegać wystąpieniu pleśni i grzybów, a nie zwalczanie już występujących. Jak to zrobić?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym wykonywaniu czynności jakim jest osuszanie budynku. Bez wątpienia to właśnie wilgoć jest przyczyną występowania wielu problemów ze elementami konstrukcji. Może się okazać, że jeśli zapobiegniemy wilgoci inne problemy nie wystąpią.

Usuwanie grzyba z drewna – jak to zrobić

Usuwanie grzyba z drewnaJeśli jednak w porę nie zauważymy, że w naszych domkach pojawiła się wilgoć. Bardzo szybko może dojść do rozwoju grzybów na ścianach. Oczywiście czasami mamy do czynienia również z pleśnią. Nie jest łatwe je odróżnić, a będzie to miało istotne znaczenie przy wybieraniu metody zwalczania. Jak pozbyć się grzyba z drewnianych ścian? Należy pamiętać o tym, że grzyby wywołają zniszczenie elementu. Czasem ich wystąpienie zatem będzie związane z wymianą poszczególnych desek. Tak będzie najbezpieczniej i będziemy mieli pewność, że pozbyliśmy się grzyba całkowicie. Położone nowe elementy drewniane będzie trzeba odpowiednio zakonserwować. W przypadku, gdy naszym problemem będzie pleśń, sprawa nie jest aż tak poważna. Wtedy wystarczy umyć powierzchnię odpowiednim środkiem chemicznym i zadbać o wysuszenie pomieszczenia. Usuwanie pleśni jest zdecydowanie łatwiejsze i mniej pracochłonne niż zwalczanie grzybów z drewnianych ścian. Po umyciu i wysuszeniu z całą pewnością konieczne będzie użycie specjalistycznych środków chemicznych przeciwko pleśni, które zapobiegną jej ponownemu wystąpieniu.


Tekst powstał w oparciu o:


Podsumowanie

Jeśli w drewnianym domku pojawią się grzyby i pleśnie na ścianie, z całą pewnością musimy pomyśleć o lepszym osuszaniu ścian. Jednak nie jest to koniec świata i z zaistniałymi problemami można sobie poradzić, jeśli zastosujemy się do wskazówek.