Szkoła językowa

Jak wyposażyć szkołę językową?

Miejsce, w którym odbywają się zajęcia lekcyjne na duży wpływ na ich przebieg i efektywność. Sala lekcyjna powinna być dostosowana do potrzeb uczniów i wyposażona w niezbędne przedmioty. Co powinno się w niej znaleźć?

Szkoła językowa – miejsce przyjazne dla uczniów

Szkoła językowaNa sukces szkoły językowej składa się wiele czynników. Od sprawy pierwszorzędnej, takiej jak wykwalifikowana kadra, po wybór lokalizacji, oferty, pomieszczenia i sposoby reklamy. Niebagatelną rolę pełni pomieszczenie, w którym odbywają się zajęcia. Nauka angielskiego przebiega dużo sprawniej i przyjemniej w przestronnej, jasnej sali. Komfort słuchaczy podczas zajęć, to bardzo ważna kwestia. To on decyduje o tym, czy uczeń będzie w stanie skupić się na zajęciach, a co za tym idzie, czy będzie z nich zadowolony. Jeszcze ważniejsza jest ilość osób w grupie – to jeden z czynników decydujących o tym, czy dana osoba wybierze naszą szkołę czy nie. Zbyt duże grupy (powyżej dwunastu osób) negatywnie wpływają na naukę języka. Nauczyciel nie będzie w stanie przekazać wiedzy tylu osobom jednocześnie, a część ze słuchaczy nie zdąży się wypowiedzieć. Kolejną sprawą jest różnicowanie poziomów grup oraz dopasowanie ich pod względem wieku. Jeśli oferujemy także kursy dla dzieci, to powinniśmy pamiętać, by stworzyć im odpowiednie warunki do nauki i osobną salę. Komfort zapewnią im odpowiednie meble szkolne – ławki i krzesła dostosowane do ich wzrostu, a także kolorowa sala, w której nie będą czuć się skrępowane. Przydadzą się też gry i zabawy poszerzające zasób słownictwa. Dzieci nie są w stanie skupić się tak długo jak dorośli, dlatego zajęcia im poświęcone powinny mieć formę nie tylko nauki, ale też zabawy.

Jak tablice interaktywne wpływają na naukę w szkole?

tablice interaktywneTechniki wykorzystywane w nauce języka nie są bez znaczenia, ponieważ w znacznym stopniu wpływają na przyswajanie języka. Popularną ostatnimi czasy metodą jest korzystanie z tablic interaktywnych. W połączeniu z komputerem i projektorem działają jak ekran dotykowy. To sprawia, że z obecności tablicy interaktywnej wynika wiele zalet zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli:

 • pomagają przyswajać i utrwalać wiedzę,
 • motywują do nauki,
 • umożliwiają atrakcyjniejsze prezentowanie omawianych materiałów,
 • skracają czas potrzebny na przygotowanie zajęć na rzecz wydłużenia czasu omawiania zagadnień,
 • łączą zabawę z edukacją,
 • umożliwiają sporządzanie, zapisywanie i przesyłanie notatek oraz rozbudowaną edycję tekstu.

Tablice interaktywne to już standard w bardzo wielu szkołach językowych. Jej brak może spowodować, że uczeń nie wybierze danej placówki. Prawdopodobnie uzna, że szkoła wykorzystuje starodawne techniki nauki i nie jest postępowa.

Tanie wykładziny dywanowe – praktyczne zastosowanie w szkole

Tanie wykładziny dywanoweWracając do komfortu uczniów w czasie zajęć. Tutaj mogą odgrywać rolę nawet na pozór nieistotne kwestie, jak np. wybór wykładziny. Dobrym rozwiązaniem są tanie wykładziny dywanowe – nie tylko ze względu na cenę, ale także funkcjonalność:

 • generują ciepło – to duży plus w salach, gdzie uczą się małe dzieci,
 • tłumią dźwięk – nikogo nie będzie rozpraszać zgrzyt odsuwanych krzeseł,
 • są antypoślizgowe – kolejna zaleta dla dzieci,
 • bogata kolorystyka,
 • trwałość.

W salach lekcyjnych doskonale sprawdzi się również każda wykładzina podłogowa. Są niedrogie, łatwe w montażu i higieniczne (brak fug, które są siedliskiem bakterii). Ich dodatkowym atutem jest bezproblemowe czyszczenie – usunięcie śladów po pisakach i długopisach nie stanowi żadnego problemu.


Źródła:


Podsumowanie

Podczas wyposażania szkoły językowej warto zaoszczędzić na materiałach i nowoczesnym wystroju na rzecz sprzętu. Korzystanie z zaawansowanych technologii nie tylko pomoże uczniom i nauczycielom, ale też wpłynie na ogólną ocenę i poziom nauczania.