salon optyczny

Czy u optyka wykonamy badanie wzroku?

Oczy bardzo ważny organ ludzkiego organizmu, niestety często zapominamy o ich prawidłowej ochronie i pielęgnacji. Dyskomfort może być naturalnym wynikiem przemęczenia lub działania wielu czynników. Gdy jednak czujemy, że dzieje coś złego nie powinniśmy zwlekać z wizytą u okulisty.

Krople do oczy ważnym elementem codziennej pielęgnacji

Krople do oczyWspółczesny tryb i tempo życia niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu. Jednym z organów, które odczuwają to najbardziej są oczy. Wielogodzinna praca przy komputerze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz zła dieta potęgują uczucie dyskomfortu czy niedowidzenia. Na szczęście istnieją proste sposoby na poprawę tego stanu:

 • kup nawilżające krople do oczu – na pewno odczujesz różnice pracując godzinami przed laptopem,
 • rób przerwy podczas pracy przed komputerem – nie skupiaj wzroku w jednym miejscu, obserwuj ruchome przedmioty,
 • wysypiaj się,
 • stosuj krem pod oczy,
 • zadbaj o dietę bogatą w witaminy – dla oczy szczególnie drogocenne są m.in.: wątróbka, jaja, szpinak, borówki, ryby morskie, brukselka, olej i masło roślinne oraz żółte i pomarańczowe warzywa i owoce),
 • unikaj zadymionych i klimatyzowanych pomieszczeń,
 • noś okulary z filtrem UV w słoneczne dni,
 • mrugaj,

Czy optyk przebada nasz wzrok?

salon optycznyObecnie gabinety optyczne oferują szeroką gamę usług. Zajmują się już nie tylko doborem okularów, ale także dystrybucją soczewek kontaktowych, sprzedażą akcesoriów do okularów oraz płynów czyszczących. Coraz częściej u optyka wykonamy także badanie wzroku. Decydując się przy tym na zakup okularów najczęściej badanie jest gratis. Nie musimy jednak decydować się na nie tylko wówczas gdy chcemy zmienić lub dobrać okulary. Salony optyczne stają się alternatywą dla zatłoczonych poczekalń do okulistów. Ceny są zbliżone lub mniejsze, w porównaniu do tych za prywatną wizytę u lekarza, zaś często czas oczekiwania jest znacznie krótszy. Musimy pamiętać jednak o tym, że często salony optyczne nie są równie dobrze wyposażone co gabinety okulistów. Jeśli odczuwamy ból oka, zauważamy wypływającą z niego wydzielinę albo mamy poważne zaburzenia widzenia to wielce prawdopodobne, ze optometrysta i tak skieruje nas do okulisty lub poleci udać się na szpitalny SOR. Dlatego gdy podejrzewamy, że z naszymi oczami dzieje się coś poważnego, powinniśmy od razu umówić się na wizytę u specjalisty, który dysponuje bardziej specjalistycznym sprzętem.

Jak wygląda wizyta u optyka i dlaczego odzież medyczna jest biała?

okulistaWizyta o optyka potrafi być stresująca, zwłaszcza kiedy to pierwsza wizyta i nie wiemy czego się spodziewać. Obawy narastają kiedy odnosimy wrażenie, że nasze widzenie się pogorszyło. Nie musi być jednak wcale tak strasznie kiedy wiemy czego się spodziewać. Pierwsze wrażenie jest zbliżone do odczuć przy wizycie szpitalu lub gabinecie lekarskim. Przestrzeń jest równie jasna i sterylna co odzież medyczna pracowników. Ciszę i spokój przerywa jedynie rytmiczny stukot wydawany przez obuwie medyczne laborantów. Wizyta rozpoczyna się najczęściej badaniem komputerowym lub odczytaniem liter i cyfr z tablicy. Na podstawie sprawności z jaką czytamy optometrysta dobiera moce do specjalnie przeznaczonych do tego szkieł. Kiedy pacjent widzi prawidłowo i czuje się komfortowo w dobranych szkłach otrzymuje na nie receptę od optyka. W praktyce proces ten bywa czasochłonny. Pacjenci nie są zdecydowani w których szkłach widzą wyraźniej, dlatego osoba przeprowadzająca badanie musi cierpliwie stosować się do ich spostrzeżeń. Dopiero kiedy nabierze pewności, ze badany widzi wyraźnie może zaprosić go do pomieszczenia, w którym ten wybierze oprawy. Kolejny etap to już tak naprawdę kwestia gustu i budżetu jaki chcemy przeznaczyć na oprawki. Optycy często doradzają jaki model najlepiej podkreśla nasze rysy twarzy lub kolor oczu, jednak ostateczna decyzja należy no nas. Pozostało już tylko sfinalizować transakcję i czekać na nowe okulary. Te, które korygują proste wady otrzymamy prawdopodobnie tego samego dnia, zaś na bardzkiej skomplikowane musimy się uzbroić w cierpliwość do ok. tygodnia.


Tekst został napisany w oparciu o:

 • E-soczewki.pl – sklep z soczewkami kontaktowymi i akcesoriami do nich
 • Portal.abczdrowie.pl – artykuł o błędach, jakie się popełnia nosząc soczewki
 • Kegel24.pl – firma oferująca odzież do pracy, m.in. fartuchy lekarskie

Krótko podsumowując

W salonie optycznym otrzymamy kompleksową obsługę. Specjaliści zadbają nie tylko o nasz wzrok, ale także komfort i dobre samopoczucie.