Z powodu na tryb pracy wiążący się z wieloma godzinami spędzanymi przed komputerami, powstaje coraz większe zapotrzebowanie na kupno okularów korekcyjnych i ochronnych. Dlaczego więc, nie zainwestować by w salon optyczny?
Pomysł na nowy salon optyczny
Niestety uruchomienie własnego punktu, wymaga dużych nakładów finansowych, jednak pocieszeniem dla przyszłych przedsiębiorców, może być fakt, że już ponad połowa Polaków, ma wadę wzroku, a dodatkowo ostatnimi czasy panuje spory trend na częstą wymianę okularów. Plusem jest również brak wymaganych zezwoleń, aby otworzyć własną działalność. Należy jednak pamiętać, że aby dobrać odpowiednie okulary czy soczewki, niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych urządzeń okulistycznych, dlatego też nie może zabraknąć nam wiedzy w dziedzinie ich obsługi. Istnieje wyjątkowa sytuacja, kiedy wymagane jest od nas posiadanie wykwalifikowania bądź wykształcenia optyka,optometry czy okulisty, a mianowicie w przypadku gdy chcemy zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak, większość biznesmenów się na to nie decyduje z powodu niskiego kosztu dofinansowania, do pary podstawowych okularów jest to mniej niż 10 zł.
Aparatura niezbędna w salonie optycznym
Zanim będziemy mogli dopasować okulary jakiemukolwiek klientowi, musi wykonać podstawowe badania wzroku. Do ostrości wzroku służy autorefraktometr, będący jednym z najdroższych elementów aparatury w salonie optycznym. Natomiast do pomiaru rozstawu źrenic wykorzystuje się pupilometr Kolejnym urządzeniem, niezbędnym w punkcie optycznym jest frontofokometr, za pomocą którego mierzymy moc czołową soczewk. Następnej inwestycji trzeba dokonać na zakup kreatometru do pomiaru krzywizny rogówek, wziernik do badania oczu czyli oftalmoskop. Prócz sprzętów służących badaniu wzroku pacjenta musimy się także zaopatrzyć w te do pomiaru zdolności skupiających soczewek jak dioptromierz, urządzeń do szlifowania i obróbki szkieł, narzędzia do montażu oraz do drobnych napraw. Tak rozbudowany sprzęt umożliwi nam zyski nie tylko na sprzedaży, ale także na badaniach, na które często przychodzą klienci. Jednak aby nasz salon był wiarygodny, prócz zaawansowanego sprzętu okulistycznego będziemy wymagali także profesjonalisty, który będzie potrafił prawidłowo z niego korzystać i wyciągać wnioski z przeprowadzonej analizy. Najtańsze usługi proponuje technik-optyk, natomiast najwięcej będziemy musieli zapłacić lekarzowi okuliście.
Wybór dostępnego asortymentu
Oczywiście nie samymi urządzeniami salon optyczny zarabia, w końcu jego główną funkcją jest sprzedaż asortymentu okulistycznego jak soczewki kontaktowe, okulary, oprawki, pokrowce i futerały itp. Na rynku, możemy znaleźć ich ogromny wybór, dlatego na początek dobrze jest się zaopatrzyć w te podstawowe soczewki kontaktowe:
- miękkie (hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe)
- korekcyjne (sferyczne, toryczne, progresywne)
- kosmetyczne (kolorowe, freshlook)
- dzienne i całodobowe
- jednorazowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne
Do tych najczęściej sprzedawanych okularów, w które możesz początkowo wyposażyć swój salon należą:
- przeciwsłoneczne
- progresywne
- komuterowe
- ognioskowe
- asferyczne
- z powłoką antyrefleksyjną
Warto także nie zapominać o najmniejszych klientach jakim są dzieci. Warto także zaopatrzyć się w różne rodzaje oprawek, metalowe, z tworzywa sztucznego, bardziej mniej ozdobne.
Meble, lady oraz lampy nowoczesne i sufitowe do wyposażenia salonu
Końcowy efekt wizualny nadają oczywiście drobne elementy jak umeblowanie i kolorystyka pomieszczenia, a przede wszystkim oświetlenie. Sprzedawany przez nas produkt, na pierwszy rzut oka nie wydaje się zbyt różnorodny, musimy więc wyeksponować go za pomocą lad i lamp. Najpopularniejszą formą ekspozycji, są ekspozytury naścienne z płyty aluminiowej, wyposażone w lustra, nadające efekt trójwymiarowości oraz systemy oświetleniowe do gablot. Wybierając pośród lamp sufitowych, lepiej decydować się na te minimalistyczne o największej ilości światła, natomiast lampy podłogowe, powinny być tylko ewentualnym dodatkiem przy drzwiach. Praktycznymi stolikami są unity okulistyczne, zawierające regulowane fotele oraz przesuwne półki do przyrządów diagnostycznych. Zajmują one mało miejsca, a także wyglądają estetycznie.
Dla zainteresowanych, więcej w temacie można znaleźć na:
- Multilampy.pl – sklep internetowy z oświetleniem
- Okulisci-optycy.pl – serwis, gdzie znajdziemy optyka i okulistę w okolicy
Podsumowanie
Odpowiednie wyposażenie salonu optycznego to jednak nie wszystko, aby przedsięwzięcie osiągnęło sukces, trzeba także dużych chęci, cierpliwości i zaangażowania, gdyż branża optyczna nie należy do najprostszych.