Parapet

Wybór parapetów zewnętrznych i wewnętrznych do domu jednorodzinnego

Wbrew pozorom wybór parapetów jest dość istotny zarówno pod względem tego jak będzie się prezentować zewnętrzna elewacja oraz wnętrze domu, jak i tego na ile będą one funkcjonale. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając parapety wewnętrzne i zewnętrzne, a także jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Parapet i jego znaczenie

ParapetParapet stanowi poziome wykończenie ściany pod oknem, jednak zwykle na ten element wykończeniowy nie zwracamy zbyt dużej uwagi. Często zresztą też nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie funkcje spełnia parapet. Jeśli chodzi o parapety wewnętrzne to ograniczają one ilość kurzu unoszącego się znad kaloryfera jak i umożliwiają odpowiednie rozchodzenie się ciepła z grzejnika, a także i zabezpieczają one ścianę. Jeśli chodzi o parapety zewnętrzne natomiast ich zadaniem jest ułatwianie odprowadzania wód deszczowych, w tym wypadku należy pamiętać, że duże znaczenie ma to z czego zostały one wykonane, ponieważ narażone są one na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, a co za tym idzie, jeśli zostaną one źle dobrane może się okazać, że szybko przestaną być funkcjonalne. Dodatkowo zarówno parapety wewnętrzne jak i zewnętrze maja wpływ na to jaka jest utrata ciepła przez dom, dlatego poza ich odpowiednim wyborem ważne jest także i to by były one odpowiednio zamontowane.

Parapety wewnętrzne i ich rodzaje – parapety z kamienia, drewna PCV

Parapety wewnętrzneJeśli chodzi po dobór wewnętrznego parapety to na początek warto przybliżyć kilka ogólnych zasad jakimi kierujemy się przy wyborze parapetu. Po pierwsze należy pamiętać, że parapet i rama okienna powinny tworzyć pewnego rodzaju harmonijną całość. W związku z czym dobrze widziane jest by parapet był w podobnym kolorze jak rama okienna chyba, że jest ona bardzo ciemna, wówczas to parapet dobiera się raczej do koloru ściany. Poza kolorystyką harmonijne także powinien być styl w jakim jest utrzymany zarówno parapet jak i rama okienna. W praktyce oznacza to, że jeśli mamy proste okno to i parapet powinien taki być, jeśli natomiast okno jest duże i zdobione to i parapet powinien być masywny. Należy także zwracać uwagę na to w jakim pomieszczeniu parapet ma być montowany i jaką będzie on tam funkcje pełnił. Rodzaj pomieszczenia wiąże się w sposób dość bezpośredni z rodzajem parapetu jaki się w nim sprawdzi, a prościej mówiąc z tym z czego parapet powinien być wykonany. I tak wyróżnić można:

  • parapety wykonane z kamienia naturalnego,
  • parapety z konglomeratu marmurowego,
  • parapety z kamieni syntetycznych,
  • parapety z kompozytu,
  • parapety drewniane,
  • parapety PCV,
  • parapety akrylowe,
  • parapety z laminatu.

Widać zatem dość wyraźnie, że wybór jest naprawdę duży. Najkorzystniej cenowo wypadają parapety z PCV, jednak ich walory estetyczne mogą pozostawiać wiele do życzenia, jeśli zależy nam na pięknych i funkcjonalnych parapetach to dobrze sprawdzą się te wykonane z kamienia naturalnego czy z konglomeratu marmurowego, przy czy warto zaznaczyć, że te z konglomeraty są zdecydowanie tańsze.

Parapety zewnętrzne – rodzaj i montaż

Parapety wewnętrzneJeśli chodzi o parapety zewnętrzne to ich wybór i montaż ma nie tylko znaczenie dla tego jak wygląda elewacja domu czy na ile ułatwia on odprowadzanie wody deszczowej, ale także i dla tego jaki będzie komfort cieplny domu. Dlatego przy montażu zewnętrznego parapetu warto rozważyć względnie nowe rozwiązanie w Polsce, jakim jest tak zwany ciepły parapet. Przede wszystkim chodzi tu o montaż parapetu, który pozwala na wyeliminowanie mostków termicznych w progu okna na łączeniu z ościeżnicą. Ciepłe parapety to szczególnie dobre rozwiązanie dla tak zwanych domów energooszczędnych, ponieważ pozwalają w sposób zdecydowany obniżyć poziom utraty ciepła. Pewnym minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że jest ono stosunkowo nowe i co się z tym wiąże nie przez wszystkich wykonawców stosowane.


Źródła tekstu:


Podsumowanie:

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o wybór rodzaju parapetu i sposobu jego montażu to naprawdę jest obecnie z czego wybierać, dlatego szukając parapetu pamiętajmy by dobierać go do rodzaju wnętrza, jego wyglądu jak i do samej ramy okna.