Szkoła językowa

Wyjazd na zagraniczny obóz językowy do Niemiec

Jeśli ktoś zastanawia się, jak szybko i bezboleśnie nauczyć się języka obcego, to wyjazd zagraniczny będzie dobrą opcją. Przebywając w kraju, w którym używa się danego języka jako rodzimego, można nauczyć się go częściowo mimowolnie. Poza tym obca przestrzeń sprzyja rozwojowi innych zdolności, pozajęzykowych.

Zagraniczne obozy językowe – czy warto?

Zagraniczne obozy językoweKiedy człowiek chce się nauczyć szybko mówić po niemiecku, to nie ma lepszej możliwości niż nauka poprzez stały kontakt z językiem. Nigdzie nauka nie jest tak efektywna jak za granicą, gdzie można pojąć słówka znacznie szybciej niż podczas zwykłych lekcji w szkole językowej w Polsce. W kraju bowiem idzie się na lekcje i zaraz po niej zapomina o przedmiocie nauki. Tymczasem za granicą jest się cały czas zmuszonym do posługiwania się obcą mową. Jakie plusy mają kursy językowe za granicą:

 • są bardzo efektywne
 • pozwalają na naukę gramatyki z nauczycielem, posługującym się danym językiem jako swoim ojczystym
 • mowy można nauczyć się po prostu, ćwicząc rozmowę na bieżąco
 • można poczuć się jak mieszkaniec danego miejsca i poczuć jego klimat
 • poznaje się kulturę, obyczaje, historię
 • możliwość poznania ciekawych osób z różnych krajów
 • dwadzieścia cztery godziny z językiem obcym (jeżeli nie trafi się na rodaków)
 • przezwyciężanie barier językowych
 • jeśli przebywa się w danym kraju dłużej, można dużo zwiedzić.

Wiele jest zalet takiego wyjazdu językowego. Trzeba tylko pamiętać, aby nastawić się maksymalnie na zdobywanie umiejętności. Może się bowiem zdarzyć, że trafi się na grupę ćwiczeniową złożoną z samych Polaków. Każdy jednak wie, po co znalazł się w danym kraju i powinien mieć motywację do zdobywania wiedzy. To od każdego osobiście zależy, ile wiedzy zdobędzie, przebywając na przykład właśnie w Niemczech. Jeśli będzie próbował się porozumiewać i na bieżąco ćwiczył, to na pewno dostrzeże dużą różnicę w poziomie swoich umiejętności językowych. Można także zauważyć dość oczywistą zależność pomiędzy czasem pobytu w obcym kraju, a korzyściami. Jeżeli wyjazd trwa tylko dwa tygodnie, to ciężko jest zdążyć cokolwiek zwiedzić, a i pozyskane zdolności komunikacji nie będą tak duże, jak w przypadku półrocznego czy rocznego kursu. Warto zatem wybrać się za granicę na dłużej, jeżeli tylko ma się odpowiednie fundusze, będzie to wówczas wyjazd, na którym dużo więcej się skorzysta.

Wyjazd na kurs językowy za granicę

Zagraniczne obozy językoweCzłowiek lepiej osłucha się z obcą mową i z czasem zacznie sam w tym języku myśleć, co pozwoli mu na sprawniejszą komunikację. Najlepiej jest pod tym względem mieszkać u rodowitych Niemców, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Otoczenie też jednak będzie sprzyjało nauce, jeśli zewsząd będzie dobywała się niemiecka mowa. Poza tym, wyjeżdżając na dłużej, kursant zdąży poczuć się jak mieszkaniec, a to też ważne doświadczenie życiowe. Generalnie najlepiej wyjeżdżać na taki obóz bez znajomych, bo wtedy można zyskać najwięcej. Nie ma pokusy, żeby mówić z nimi po polsku, a i trzeba sobie samodzielnie radzić, co też uczy odpowiedzialności za siebie i radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Przewozy do Niemiec, czyli jak tanio dojechać na kurs

PrzewozyKiedy w cenie obozu, nie ma kosztów dojazdu, warto pomyśleć o busach. Najlepiej zarezerwować sobie miejsce jak najwcześniej, aby potem nie było niepotrzebnego stresu związanego na przykład z brakiem miejsc czy niedostatecznym komfortem. Warto wybrać busy do Niemiec, ponieważ droga z Polski nie jest daleka, a przejazd takim pojazdem jest stosunkowo tani. Nie ma także ograniczeń co do wielkości bagażu, jakie występują w przypadku lotu samolotem. Można, oczywiście, także lecieć, ale wtedy trzeba wziąć pod uwagę także transport z lotniska, ewentualne koszty nadbagażu i inne tego typu wydatki. Wygoda też jest jednak większa i przede wszystkim można być na miejscu szybciej. Komu jednak nieco dłuższa podróż nie przeszkadza, a woli spokojnie przejechać odległość bez stresu związanego z lataniem, busowy przewóz osób do Niemiec będzie dla niego jak znalazł. Dostępnych jest wielu takich przewoźników, a więc wybór szeroki. Większość z nich podwiezie każdego pod same drzwi celu, a i podróż jest bezpieczna, bo kierowcy zgodnie z przepisami zmieniają się na trasie.


Źródła:

 • Kursy.tee.pl – kursy i obozy językowe za granicą
 • Transer.com.pl – krajowy oraz międzynarodowy przewóz osób
 • Yummy.pl – portal edukacyjny dla dzieci do nauki języków

Podsumowanie tematu w jednym zdaniu:

Obóz językowy w Niemczech to szansa na szybką i ciekawą naukę języka, a także poznanie lokalnych zwyczajów i zabytków.